قانون اساسی ونزوئلا، کودتا یا اصلاح؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
قانون اساسی ونزوئلا، کودتا یا اصلاح؟

خیابان های کاراکاس، پایتخت ونزوئلا یک روز دیگر نیز شاهد درگیری خشن میان نیروهای امنیتی و معترضان به تغییر قانون اساسی این کشور بود. راهپیمایان خشمگین که اغلب جوانان بودند به سمت پلیس گاز و کوکتل مولوتف پرتاب کردند، پلیس نیز برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک آور استفاده کرد.

هنریکه کاپریلس، یکی از رهبران اپوزیسیون که در راهپیمایی روز دوشنبه حضور داشت از مردم خواست که در خیابان های بمانند و از قانون اساسی کشور دفاع کنند. وی گفت:‌ «من از تمام کسانی که به چاوز رای داده بودند، کسانی که امروز ناامید شده اند، کسانی که این دولت را قبول ندارند و خواستار تغییر در کشورند می خواهم که به جبهه دفاع از قانون اساسی بپیوندند.»

تظاهرات اعتراضی علیه سیاست های نیکولاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا از پنج هفته پیش آغاز شده و تا کنون دست کم ۳۶ کشته و ۱۱۶ زخمی برجای گذاشته است.

تغییر قانون اساسی ونزوئلا: اصلاح یا کودتا

آخرین تغییر در قانون اساسی ونزوئلا در سال ۱۹۹۹ در دوران ریاست جمهوری هوگو چاوز انجام شد و آقای مادورو قصد دارد آن را جایگزین قانون اساسی کند که به گفته او «مردمی، شهروندمدار و کارگری» باشد و نه «قانون احزاب سیاسی».

به این منظور رییس جمهوری ونزوئلا یک شورا با ۵۰۰ عضو که هر کدام نماینده «بخش های از جامعه» هستند را مامور اصلاح قانون اساسی می کند.

مخالفان آقای مادورا تغییر قانون اساسی را «کودتا» می خوانند و بر این باورند که وی قصد دارد پایه های قدرت خود را مستحکم کند. حتی رییس پارلمان نیز اقدام رییس جمهوری ونزوئلا را «کودتا» خوانده و از مردم خواسته است در برابر آن مقاومت کنند.