امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه شد

امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

امانوئل ماکرون با کسب بیش از ۶۵ درصد آرا به ریاست جمهوری فرانسه برگزیده شد. مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه نیز کمی بیش از ۳۴ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

نزدیک به ۲۴ درصد از واجدان شرایط رای دادن در این دور از انتخابات شرکت نکردند. این میزان عدم مشارکت از سال ۱۹۶۹ بی سابقه بود. حدود ۱۰ درصد از آرا نیز باطله و غیرقابل شمارش بود. به این ترتیب در مجموع یک سوم از فرانسوی ها از رای دادن به یکی دو از دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امتناع کردند.

آقای ماکرون ۳۹ ساله جوانترین رییس جمهوری تاریخ فرانسه است، پیش از این ناپلئون بناپارت که در سن ۴۰ سالگی به امپراتوری فرانسه رسیده بود عنوان جوان ترین رهبر این کشور را داشت.

آقای ماکرون از نیمه شب ۲۴ اردیبهشت ماه کار خود را آغاز می کند. رییس جمهوری منتخب فرانسه در سخنرانی خود در جمع هوادارنش گفت:‌ «اروپا و جهان انتظار دارند که ما از آزادی دفاع کنیم و مظلومان را مورد حمایت قرار دهیم. جهان در انتظار دنیایی انسانی تر، امیدوارتر و امن تر است، جهانی با رشد اقتصادی بهتر، عادلانه تر و پاک تر.» وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که فرانسه فعالانه متعهد به حفاظت از محیط زیست و مبارزه با تغییرات آب و هوایی خواهد بود. وی افزود:‌ «فرانسه در صف اول مبارزه با تروریسم، نه تنها در خاک خود بلکه در هر اقدام بین المللی، خواهد بود. هر چقدر این نبرد طول بکشد ما نیز ادامه می دهیم.»

بسیاری از رهبران جهان پیروزی آقای ماکرون را تبریک گفتند. ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا با ارسال توییتی گفت که فرانسوی ها «آینده اروپایی» را انتخاب کردند و باید همه با هم برای اروپایی قوی تر و عادلانه تر بکوشیم.

Félicitations EmmanuelMacron</a>! Heureux que les Français aient choisi un avenir européen. Ensemble pour une <a href="https://twitter.com/hashtag/Europe?src=hash">#Europe</a> plus forte et plus juste <a href="https://t.co/GWlxKYs4hL">pic.twitter.com/GWlxKYs4hL</a></p>— Jean-Claude Juncker (JunckerEU) 7 mai 2017

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از انتخاب آقای ماکرون ابراز خرسندی کرد.

Today on my blog: Vive la France, Vive l’Europe https://t.co/gF0qRyJSmkpic.twitter.com/8laAt1M1Yv

— Federica Mogherini (@FedericaMog) 7 mai 2017

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا نیز گفت که «بی صبرانه در انتظار همکاری» با رییس جمهوری منتخب فرانسه است. > Congratulations to Emmanuel Macron on his big win today as the next President of France. I look very much forward to working with him!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 7 mai 2017

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در یک گفتگوی تلفنی ۱۰ دقیقه ای به آقای ماکرون تبریک گفت و درباره مسائل مهم جهانی با وی تبادل نظر کرد. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در یک گفتگوی کوتاه تلفنی درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا با رییس جمهوری منتخب فرانسه به رایزنی پرداخت.

مسجد جامع پاریس پیروزی امانوئل ماکرون در برابر «راست افراطی» را علامت آشتی میان ادیان مختلف در فرانسه خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شماری از رسانه های فرانسوی گردهمایی جبهه ملی را تحریم کردند

شکست مارین لوپن؛ جبهه ملی کماکان بدنام است

امانوئل ماکرون، جوان ترین رئیس جمهوری فرانسه را بشناسیم