داستان عشق یک راستگرای افراطی در فرانسه به یک پناهجوی ایرانی

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
داستان عشق یک راستگرای افراطی در فرانسه به یک پناهجوی ایرانی

در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه سرگذشت یک زن عضو حزب راست افراطی «جبهه ملی» که عاشق یک پناهجوی ایرانی در بندر کاله می شود توجه رسانه‌های فرانسوی را به خود جلب کرده است.

بئاتریس اوره، در سال ۱۹۹۵ میلادی به حزب جبهه ملی پیوست. وی در ماه فوریه سال ۲۰۱۶ برای اولین بار مختار، معلم فارسی در ایران را که بعنوان پناهجو در سال ۲۰۱۵ میلادی به فرانسه آمده بود، ملاقات می کند. بئاتریس می گوید از همان لحظه ای که نگاهش به چشمان مختار گره خورد عاشق او شد.

برغم پیوند عاطفی بین مختار و بئاتریس، این پناهجوی ۳۴ ساله از برنامه خود برای عبور از تونل مانش و رفتن به بریتانیا صرف نظر نمی کند. عشق این عضو حزب راست افراطی ضد مهاجر به حدی است که حاضر می شود به مختار کمک کند تا از مرز عبور بگذرد.

با کمک بئاتریس، مختار به همراه دو ایرانی دیگر از مرز عبور کرده و به شهر شفیلد انگلستان می رود.

اکثر آخر هفته‌ها بئاتریس برای دیدن مختار به بریتانیا می رود. بئاتریس هجدهم اوت سال ۲۰۱۶ توسط پلیس فرانسه در محل کارش دستگیر می شود. اتهام وی کمک به مهاجران غیرقانونی برای عبور از مرز است. قرار کنترل قضایی برای او صادر می شود و بدین ترتیب وی مجبور است هفته‌ای یک بار خود را به پلیس و یا ژاندارمری معرفی کند. نام بئاتریس در لیست افراد تحت نظر موسوم به «فیش اس» ثبت شده است.

بئاتریس به خبرنگار روزنامه فرانسوی «لیبراسیون» می گوید بهترین تجربه عاشقانه‌اش مربوط به مختار می شود و اعتقاد دارد این تجربه با کس دیگری هرگز تکرار نخواهد شد.

اکنون بئاتریس از حزب جبهه ملی جدا شده است. او در دور اول انتخابات به ژان لوک ملانشون، نامزد چپگرا رای داد. رای وی برای دور دوم امانوئل مکرون، نامزد مستقل خواهد بود. بئاتریس دلیل این تصمیم را جلوگیری از انتخاب و پیروزی مارین لوپن عنوان کرده است.