پیروزی محافظه کاران در انتخابات شوراهای محلی بریتانیا

پیروزی محافظه کاران در انتخابات شوراهای محلی بریتانیا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حزب محافظه کار بریتانیا به رهبری ترزا می، نخست وزیر این کشور در انتخابات شوراهای محلی موفق به کسب بیش از ۲۰۰ کرسی شد. پیروزی محافظه کاران در انتخابات شوراهای محلی می تواند مقدمه ای بر پیروزی احتمالی این حزب در انتخابات پارلمانی ماه آینده باشد.

در حالی که رای دهندگان به طور سنتی در انتخابات محلی اغلب به مخالفان حزب حاکم رای می دهند، در انتخابات روز پنجشنبه حزب کارگر و نیز حزب راستگرای استقلال پادشاهی بریتانیا (یوکیپ) شکست خوردند. براساس نتایج منتشرشده، حزب کارگر کنترل شوراهای محلی ولز را از دست داده است.

حزب استقلال پادشاهی بریتانیا که از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت می کرد، در انتخابات روز پنجشنبه شکست سنگینی را متحمل شد. رای دهندگان بریتانیایی سال گذشته در همه پرسی برکسیت با خروج کشورشان از اتحادیه اروپا موافقت کرده بودند.

انتخابات زودهنگام پارلمانی بریتانیا قرار است روز هشتم ژوئن (۱۸ خرداد) برگزار شود. بنا به نظرسنجی های انجام شده حزب محافظه کار خواهد توانست با اختلاف حدود ۲۰ درصد حزب کارگر، به رهبری جرمی کوربین را شکست دهد. در صورت کسب چنین نتیجه ای حزب محافظه کار بریتانیا خواهد توانست حدود ۱۰۰ کرسی بر تعداد کرسی های خود در مجلس عوام بیفزاید. به این ترتیب ترزا می در مذاکرات کشورش با اتحادیه اروپا با چالش کمتری روبرو خواهد بود.

رای دهندگان بریتانیایی در انتخابات روز پنجشنبه علاوه بر اعضای ۸۸ شورای محلی، شهرداران شش شهر این کشور از جمله لیورپول و منچستر را برگزیدند.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پناهجویان در «تله مرگ»؛ آتش‌نشانان بریتانیا دولت را درباره ایمنی «بیبی استکهلم» به چالش می‌کشند

جنگ اوکراین؛ لندن نزدیک به ۳ میلیارد پوند برای تقویت ذخایر نظامی خود هزینه می‌کند

تصویب قانون جنجالی مهاجرت در بریتانیا؛ سازمان ملل: قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند