گلبدین حکمتیار پس از ۲۰ سال به کابل بازگشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گلبدین حکمتیار پس از ۲۰ سال به کابل بازگشت

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان برای نخستین بار پس از ۲۰ سال روز پنج شنبه وارد کابل شد.

به گزارش رویترز رهبر حزب اسلامی افغانستان پیش از بازگشت دوباره به سیاست احتمالا روز پنج شنبه با اشرف غنی رئیس جمهوری دیدار خواهد کرد. حکمتیار پس از سالها جنگیدن با دولت افغانستان در چرخشی قابل توجه و در توافقی با دولت، ولایت ننگرهار را ترک کرد تا در کابل به سیاست ورزی باز گردد.


رهبر حزب اسلامی افغانستان اخیرا در سال جاری از فهرست تحریم‌های ضد تروریستی سازمان ملل خارج شد.

دست کشیدن او از جنگیدن با دولت مرکزی از سوی ایالات متحده آمریکا و اشرف غنی رئیس جمهوری با استقبال مواجه شده است. کابل امیدوار است که بازگشت حکمتیار به سیاست، راه را برای صلح با طالبان باز کند.

به گزارش تلویزیون طلوع حکمتیار اخیر در ولایات شرقی افغانستان و در دیدارهایش با مردم از طالبان خواسته است «به جنگی که بر حق نیست» پایان دهند.


با این حال همه گروهها در کابل از بازگشت حکمتیار خوشحال نیستند و معتقدند بازگشت این جنگ سالار سابق که به نقض حقوق بشر متهم است یک بازی خطرناک است.

حکمتیار که در دوران مبارزه با نیروهای شوروی سابق از فرماندهان مجاهدین بود یکی از چهرهای بدنام چهار دهه جنگ در افغانستان به شمار می رود. حکمتیار در سالهای حکومت طالبان بر افغانستان به ایران پناه آورد و در تهران سکونت داشت.


گلبدین حکمتیار همانند اشرف غنی از قوم پشتون و سنی مذهب است و بازگشت او از سوی برخی از سیاستمداران پشتون با استقبال مواجه شده است با اینحال هزاره‌ها که عمدتا شیعه هستند و تاجیک‌ها که حول عبدالله عبدالله گرد آمده اند بازگشت وی را گویای تسلط بیشتر پشتون‌ها در سیاست افغانستان ارزیابی می کنند.