Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دوئل انتخاباتی فرانسه؛ لوپن به ماکرون نزدیک تر می شود

دوئل انتخاباتی فرانسه؛ لوپن به ماکرون نزدیک تر می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مناظره زنده تلویزیونی میان امانوئل ماکرون و مارین لوپن، نامزدهای مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چهارشنبه سوم مه/ ۱۳ اردیبهشت برگزار می شود.

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از کاهش اختلاف آرای این دو کاندیدا است. در حال حاضر و براساس یک نظر سنجی، ۶۱ درصد شهروندان فرانسوی که در دور دوم انتخابات شرکت می کنند به امانوئل مکرون، نامزد میانه روی جنبش موسوم به «در حرکت» رای خواهند داد. ۴۱ درصد دیگر تصمیم قطعی خود را برای رای دادن به مارین لوپن، نامزد راست افراطی حزب «جبهه ملی» اعلام کرده اند. نتایج این نظرسنجی نشانگر کاهش ۵ درصدی آقای ماکرون و همزمان افزایش ۵ درصدی سبد رای خانم لوپن است.

مساله‌ای که نگرانی بسیاری از رسانه‌ها و سیاستمداران مخالف جبهه ملی را در فرانسه و اروپا برانگیخته، احتمال عدم شرکت گسترده شهروندان در دور دوم انتخابات است؛ امری که در صورت تحقق قطعا به نفع نامزد جبهه ملی تمام خواهد شد.

VIDEO – Sondage: Macron à 59%, Le Pen en hausse avec 41% des intentions de vote https://t.co/PKVxV0CDbspic.twitter.com/uTko0uo4z1

— BFMTV (@BFMTV) 3 mai 2017

در روزهای گذشته هر دو نامزد مواضع خود در قبال اتحادیه اروپا را نرم تر کرده اند. امانوئل ماکرون که به عنوان «اروپایی ترین» کاندیدای این انتخابات شناخته می شد، گفته است که در صورت تغییر نکردن اروپا با پدیده «فرکسیت» (خروج فرانسه از اتحادیه اروپا) مواجه خواهیم شد. از سوی دیگر، خانم لوپن که همواره خروج از اتحادیه اروپا را به عنوان یکی از اولویت‌های خود معرفی می کرد، اخیرا گفته است که برنامه‌ای برای خارج کردن کشورش از حوزه پولی یورو ندارد و صرفا خواستار اصلاحاتی در این باره است. فلوريان فيليپو، نماینده پارلمان اروپا و نایب رئیس جبهه ملی هم روز یکشنبه در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت که حزبش در صورت پیروزی خانم لوپن، برگزاری یک رفراندوم برای خروج از اتحادیه اروپا را در شش ماه اول شروع کار دولت، در دستور قرار خواهد داد.

در حالی که بسیاری از احزاب سیاسی و رسانه‌های فرانسه به قدرت رسیدن خانم لوپن را تهدیدی جدی برای آینده این کشور می خوانند، جبهه ملی و هوادارانش امانوئل ماکرون را صرفا کاندیدای بانک‌ها و اقلیت ثروتمند فرانسه و اروپا می دانند.

فارغ از خروجی صندوق‌های رای در روز یکشنبه، واضح است که صف بندی سیاسی سال ۲۰۰۲ علیه جبهه ملی در فرانسه، دست کم در کوتاه مدت در این کشور تکرار نخواهد شد. در آن انتخابات ژاک شیراک با حمایت تقریبا تمام احزاب سیاسی ژان‌ماری لوپن، پدر مارین را با کسب بیش از ۸۲ درصد آرا در دور دوم شکست داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریژیت ماکرون: برای ازدواج با رئیس جمهوری فرانسه ۱۰ سال صبر کردم

نگاه متفاوت احزاب فرانسه به راهپیمایی علیه یهودستیزی

حزب راست افراطی فرانسه وامی را که از روسیه گرفته بود «پس» داد