حکمتیار پس از بازگشت به افغانستان طالبان را به صلح دعوت کرد

حکمتیار پس از بازگشت به افغانستان طالبان را به صلح دعوت کرد
نگارش از Ali Kheradpir

دولت افغانستان از بازگشت گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی به کشور به عنوان نتیجه توافق صلح استقبال کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماه فوریه توافق کرد که تحریم های پیش تر وضع شده علیه آقای حکمتیار را لغو کند. دولت جمهوری اسلامی افغانستان سپتامبر سال گذشته، لغو تحریم‌ها را به عنوان بخشی از توافق صلح با آقای حکمتیار و سازمان مسلح تحت امرش خواستار شده بود.

وی در بیست و پنجمین سالگرد پیروزی مجاهدین افغان در جنگ علیه ارتش اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی سابق که در کابل برپا شده بود شرکت کرد. در این مراسم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان اعلام کرد که دولت از بازگشت آقای حکمتیار استقبال می کند و ابراز امیدواری کرد که در آینده این توافق الگویی برای دیگران شود.

گلبدین حکمتیار کیست؟

  • گلبدین حکمتیار متولد سال ۱۹۴۷ میلادی در قندوز است.
  • حزب اسلامی افغانستان را در نیمه دهه هفتاد میلادی تاسیس کرد.
  • در سال ۱۹۹۲ میلادی به طور موقت مسوولیت نخست‌وزیری را در نخستین دولت پس از سقوط حکومت حامی شوروی سابق برعهده گرفت.
  • پس از روی کار آمدن حکومت طالبان به ایران پناهنده شد و پس از ترک این کشور علیه حکومت آن موضع گرفت.
  • نام رهبر حزب اسلامی افغانستان در سال ۲۰۰۳ میلادی از سوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در فهرست تروریستی قرار گرفت.
  • شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم‌های خود را علیه گلبدین حکمتیار فوریه ۲۰۱۷ میلادی لغو کرد.

آقای حکمتیار که پس از سال ۲۰۰۱ میلادی به جنگ با نظامیان آمریکایی در افغانستان پرداخت و با دیگر گروه‌های نظامی داخلی نیز درگیر بود گفته است که خواستار برپایی صلح در این کشور است. وی بیش از ۲۰ سال را در تبعید سپری کرده و نخستین بار است که از طالبان خواسته تا دست از خشونت‌ورزی بردارند.

آقای حکمتیار در نخستین سخنرانی‌اش پس از بازگشت به افغانستان در جمع هوادارانش در ولایت لغمان واقع در شرق کابل گفت: «شما را به پیوستن به کاروان صلح و خاتمه بخشیدن به این جنگ بی‌معنی و نامقدس دعوت می‌کنم. من خواهان افغانستانی آزاد، سربلند، مستقل و اسلامی هستم.» رهبر حزب اسلامی افغانستان پس از روی کارآمدن حکومت طالبان به ایران گریخت و در تهران ساکن شد.


مطالب مرتبط