انتقاد رییس جمهوری اتریش از «رفتار خصومت آمیز» با زنان محجبه

انتقاد رییس جمهوری اتریش از «رفتار خصومت آمیز» با زنان محجبه
نگارش از امید لهبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سخنان اخیر الکساندر فان دربلن، رییس جمهوری اتریش درباره حجاب واکنش های مختلفی را در این کشور برانگیخته است. او روز دوشنبه در دیدار با جمعی از دانشجویان با بیان اینکه هر زنی حق استفاده از حجاب را دارد به تبعیض علیه زنان با پوشش اسلامی اشاره کرد و گفت:‌ «اگر اسلام هراسی با همین شدت ادامه پیدا کند روزی خواهد رسید که از همه زنان می خواهیم در همبستگی با کسانی که به دلایل مذهبی این پوشش را دارند حجاب بر سر کنند.»

این سخنان موجب واکنش کاربران شبکه های مجازی شد. صدها نفر با استفاده از هشتگ #Kopftuch (حجاب) به بحث درباره این موضوع پرداختند. بسیاری از آقای فان دربلن حمایت کردند و در مقابل تعدادی خواستار کناره گیری وی از ریاست جمهوری اتریش شدند.

آقای فان دربلن در پاسخ به اتهام هایی که علیه وی مطرح شده با انتشار مطلبی در فیسبوک خود نوشت:‌ «گاهی در اتریش با زنان محجبه رفتار خصومت آمیز می شود. اصول و حقوق اساسی دموکراسی ما بر پایه آزادی بنیان نهاده شده و این آزادی به آزادی انتخاب نوع پوشش نیز تعمیم پیدا می کند.» رییس جمهوری اتریش در ادامه به سابقه ۱۰۰ ساله اسلام در این کشور اشاره کرد و افزود:‌ «اقدامات تروریستی که به نام اسلام انجام می شود در این دین جایگاهی ندارند.» وی همچنین از نژاد پرسی و اسلام هراسی انتقاد کرد و گفت که چنین رفتارهایی را بر نمی تابد.

Mit Verlaub,Herr Präsident,aber das können nicht einmal Sie ernst meinen.Warum nicht andersrum?Aus Anpassg an unsere Kultur:Kopftuchverbot? https://t.co/BF3DfXewph

— Beatrix von Storch (@Beatrix_vStorch) 26 avril 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسلام‌گرایی افراطی در غرب آلمان 'وجه زنانه' به‌خود می گیرد

«شهر جن‌ها» در صحرای عمان و افسانه‌هایی جادویی که دهان به دهان روایت می‌شوند

بمب‌گذاری در مراسم مذهبی شاهدان یهوه در هند ۱ کشته و ۳۶ زخمی برجای گذشت