نگرانی از دسته بندی‌ها در فرانسه در پی انتخابات ریاست جمهوری

نگرانی از دسته بندی‌ها در فرانسه در پی انتخابات ریاست جمهوری
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در کنار ابراز خشنودی وزارت کشور فرانسه نسبت به مشارکت بالا و برگزاری انتخابات در فضایی امن و آرام، دسته بندی هایی که در پی این انتخابات بر جامعه فرانسه سایه افکند، بر نگرانی‌ها می افزاید.

بیش از ۴۷ میلیون نفر یا به عبارتی دیگر ۷۸.۶۹ درصد از رای دهندگان فرانسوی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور که ۲۳ آوریل برگزار شد، شرکت کردند.

این انتخابات تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و بنا بر گزارش ماتیاس فکل، وزیر کشور فرانسه در این روز ۶۷ هزار مرکز اخذ رای دایر و ۵۷ هزار نیروی پلیس، ژاندارمری و نظامی به کار گمارده شدند.

اما اکنون جامعه فرانسه به دو بخش بزرگ تقسیم شده است.

از لحاظ جغرافیایی، در یک سو جامعه شهری قرار دارد که طرفدار امانوئل ماکرون، نامزد مستقل و میانه رو و طرفدار ماندن در اروپاست و در سوی دیگر جامعه روستایی و نیمه شهری این کشور قرار دارد که با طرفداری از مارین لوپن، رهبر ملی گرایان و راست افراطی از جدایی از اتحادیه اروپا استقبال می کند.
امانوئل ماکرون اکثریت آراء در شهرهای بزرگ از جمله پاریس، بوردو، لیون را به دست آورد و در مقابل، مارین لوپن توانست رای فرانسوی‌ها در روستاها، شهرکهای صنعتی و حومه شهرها را از آن خود کند.
امانوئل ماکرون رای تقریبا تمام مناطق جنوب غربی کشور و مارین لوپن رای مناطق شمال شرق فرانسه را از آن خود کرده است.

به لحاظ طبقات اجتماعی ۳۴ درصد از رای دهندگان به آقای ماکرون کارمندان و مدیران سطوح میانی و بالای جامعه و ۱۷ درصد نیز کارگر بودند و در مقابل، تنها ۱۳ درصد از کارمندان سطوح متوسط و بالا به خانم لوپن رای دادند و بیشترین رای دهندگان به او (۳۶ درصد) را کارگران تشکیل می دادند.

از لحاظ پیش زمینه سیاسی، رای دهندگان به امانوئل ماکرون عمدتا دارای گرایش‌های چپ (۴۷ درصد) بودند و پس از انها افراد دارای گرایش‌های میانه (۴۳ درصد) و راست (۱۸ درصد) قرار داشتند.
اما پیش زمینه سیاسی رای دهندگان به خانم لوپن کاملا متفاوت بود. ۸۴ درصد از رای دهندگان او دارای گرایش راست افراطی بودند، ۱۳ درصد گرایش راست و درنهایت تنها ۶ درصد چپ.

در واکنش به این دسته بندی بزرگ در جامعه، از هم اکنون بسیج شخصیتهای سیاسی و مردمی برای جلوگیری از پیروزی خانم لوپن در دور دوم انتخابات آغاز شده است.

فرانسه پیش از این نیز موقعیت مشابهی را تجربه کرده است یعنی زمانی که در سال ۲۰۰۲ میلادی ژان ماری لوپن توانست در کنار ژاک شیراک به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه یابد و تمام احزاب فرانسه برای جلوگیری از ورود آقای لوپن به کاخ الیزه با یکدیگر متحد شدند.

اما این بار شرایط کمی متفاوت است و تاکنون چنین اتحاد سیاسی در میان طرفداران احزاب مختلف شکل نگرفته است. بویژه آنکه آقای ماکرون بطور جدی از ایده ماندن در اتحادیه اروپا حمایت می کند؛ امری که در بحبوحه اوج اندیشه‌های ضد اتحادیه اروپا در قاره سبز، خوشایند بسیاری از جمله طرفداران ژان لوک ملانشون، نامزد چپ افراطی فرانسه نیست. بنا بر نظرسنجی‌ها یک دوم از رای دهندگان به ژان لوک ملانشون اعلام کرده اند که حاضر به شرکت در دور دوم این انتخابات نیستند.

#Presidentielle2017 Vue d’ensemble des résultats : candidat arrivé en tête dans chaque département pic.twitter.com/R1pH2ELiJj

— Ministère Intérieur (@Place_Beauvau) April 23, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هجوم مزرعه‌داران خشمگین فرانسوی به سالن نمایشگاه کشاورزی پاریس پیش از بازدید امانوئل ماکرون

پیام مادر مهسا امینی درمراسم اهدای جایزه ساخاروف: ژینا همانند ژان‌دارک الهام‌بخش آزادیخواهان شد

نگاه متفاوت احزاب فرانسه به راهپیمایی علیه یهودستیزی