نگرانی دانشجویان خارجی از فرمان اجرایی تازه ترامپ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نگرانی دانشجویان خارجی از فرمان اجرایی تازه ترامپ

فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای بازنگری بر برنامه صدور ویزای کارگران ماهر سبب نگرانی دانشجویان خارجی شده که در رشته های مهندسی در این کشور تحصیل می کنند.

مایانک کاستوریا، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر که اهل دهلی نو است در کالیفرنیا می گوید: «من خیلی نگران اتفاقاتی هستم که دارد روی می دهد. نمی دانم در آینده چه پیش خواهد آمد زیرا هر کسی که کشورش را ترک می کند برنامه ای در سر دارد. ما هرگز تصور چنین اتفاقاتی را نمی کردیم.»

فروزان گلشنی، رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه کالیفرنیا نیز در نقد این اقدام رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می گوید: «سال ها ما به افراد تحصیل کرده خارجی تکیه کرده و پست های خالی مهندسی و علمی را با آنان پر کرده ایم. اگر دیگر چنین امکانی نداشته باشیم، باید در پی راهکارهای موثر دیگری باشیم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می گوید این فرمان اجرایی به «سوء استفاده شرکت ها از ویزاهای موقت» برای آوردن کارگر ماهر به این کشور خاتمه می دهد. این فرمان اجرایی علاوه بر دانشجویان خارجی، واکنش شرکت های فناوری های نوین را در سیلیکون ولی نیز در پی داشته است.