Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه؛ درخواست ابطال نتایج همه پرسی از سوی شورای عالی انتخابات رد شد

ترکیه؛ درخواست ابطال نتایج همه پرسی از سوی شورای عالی انتخابات رد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شورای عالی انتخابات ترکیه درخواست احزاب مخالف دولت برای ابطال نتایج همه پرسی قانون اساسی روز یک شنبه گذشته را رد کرد.

آگهی

شورای عالی انتخابات ترکیه درخواست احزاب مخالف دولت برای ابطال نتایج همه پرسی قانون اساسی روز یک شنبه گذشته را رد کرد. این شورای یازده نفره گفته است که این درخواست با مخالفت ۱۰ نفر از اعضا در برابر موافقت یک نفر رد شده است.

روز سه شنبه جمعی از مردم در دفتر شورای عالی انتخابات ترکیه صف کشیدند تا درخواستشان را برای تجدید نظر در پذیرش برگه های رای بدون تمبر رسمی به این شورا ارائه کنند.

Controversial, Unfair: Turkish Opposition Files Appeal for Referendum Annulmenthttps://t.co/b3pmHW0LVx#TurkeyReferendumpic.twitter.com/EfhQQ6VEQY

— Alwaght (@EnglishAlwaght) April 19, 2017

حزب جمهوریخواه خلق از احزاب قدیمی ترکیه و مخالف دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و حزب دموکراتیک خلق ها که حزبی حامی کردهای ترکیه به شمار می رود خواستار ابطال این همه پرسی شده اند. آنان می گویند برگه های رای دهی بدون مهر رسمی نیز شمرده شده اند و این خلاف قانون است.

بن علی ییلدریم نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه با تاکید بر اینکه راهپیمایی هایی اعتراض به نتیجه همه پرسی باید متوقف شود، افزود: «دعوت مردم برای آمدن به خیابان ها از طریق ابزارهای مختلف ارتباطی و به رسمیت نشناختن نتایج، بطور کلی غیر قابل قبول است.»

معترضان به نتیجه همه پرسی روز چهارشنبه نیز در استانبول راهپیمایی کردند. راهپیمایی مخالفان نتیجه همه پرسی از شب اعلام نتایج آغاز شده است، گرچه این راهپیمایی ها چندان گسترده نیستند.

کانون وکلای ترکیه و یک سازمان نظارتی بین المللی گفته اند که اعمال غیر قانونی مقامات انتخاباتی ممکن است باعث چرخش آراء شده باشد، ادعایی که مقامات دولتی ترکیه آنرا رد کرده اند.

مقامات مسئول برگزاری همه پرسی ترکیه گفته اند که رای به تغییر قانونی اساسی با ۵۱.۴ درصد پیروز شده است. این همه پرسی به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری قدرت بیشتری می دهد، موضوعی که مخالفان از آن بعنوان حرکت ترکیه به سمت حکومت فردی یاد می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حالت فوق العاده در ترکیه برای مدت سه ماه تمدید می شود

«نه» معترضان به پیروزی «آری» در همه پرسیِ ترکیه

اردوغان پیروزی خود را در همه پرسی تغییر قانون اساسی اعلام کرد