رفراندوم سرنوشت ساز ترکیه؛ نظام پارلمانی یا ریاستی؟

رفراندوم سرنوشت ساز ترکیه؛ نظام پارلمانی یا ریاستی؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهروندان ترکیه روز یکشنبه، ۱۶ آوریل برابر با ۲۷ فروردین، در رفراندومی سرنوشت ساز به پای صندوق های رای رفته اند تا به تغییر یا عدم تغییر قانونی اساسی کشورشان رای…

شهروندان ترکیه روز یکشنبه، ۱۶ آوریل برابر با ۲۷ فروردین، در رفراندومی سرنوشت ساز به پای صندوق های رای رفته اند تا به تغییر یا عدم تغییر قانونی اساسی کشورشان رای دهند.

آگهی

اگر شهروندان ترکیه به رفراندوم رای آری دهند نظام پارلمانی در این کشور به نظام ریاستی تغییر می یابد و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را قادر می سازد تا در صورت پیروزی در انتخابات بعدی تا سال ۲۰۲۹ میلادی قدرت را در دستان خود نگاه دارد.

با اصلاح و تغییر قانون اساسی ترکیه رئیس جمهوری مسئول تشکیل دولت می شود و همزمان اختیار ویژۀ نظارت بر عملکرد شورای عالی قضات و دادستان ها را نیز خواهد داشت.

آقای اردوغان و حامیانش می گویند نظام ریاست جمهوری ثبات و شکوفایی اقتصادی را برای ترکیه به ارمغان خواهد آورد. مخالفان و منتقدان وی اما می گویند چنین نظامی اقتدارگرایی و استبداد به بار خواهد آورد.

این رفراندوم بدنبال کودتای ماه ژوییه سال گذشته ارتشیان در ترکیه انجام می شود، کودتایی که پس از آن ده ها هزار نفر به اتهام همراهی با کودتاگران از کار بی کار و یا بازداشت شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه پرسی ترکیه و آینده رابطه این کشور با اروپا

اردوغان: مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در حال احتضار است

اقتصاد «آشفته» ترکیه؛ فقر چقدر جدی است؟