تظاهرات بزرگ در افریقای جنوبی علیه جاکوب زوما

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات بزرگ در افریقای جنوبی علیه جاکوب زوما

در ادامه تظاهرات اخیر در آفریقای جنوبی، روز چهارشنبه نیز گروه کثیری از مخالفان حکومت جاکوب زوما، به دعوت احزاب اپوزیسیون در پرتوریا، پایتخت جمع شدند و خواستار برکناری او از ریاست جمهوری این کشور شدند.

تظاهرکنندگان شعارهایی به نفع حزب اتحاد دموکراتیک و مبارزان آزادی اقتصادی می دادند. به گفته پلیس صد و بیست هزار نفر در تجمع امروز شرکت داشتند.

جاکوب زوما برخی از معترضین تظاهرات گذشته را به نژادپرستی متهم کرده بود. از این رو رهبر حزب مبارزان آزادی اقتصادی در واکنش به این سخنان در تجمع امروز در مقابل محل کار رییس جمهور گفت: «اگر ضدیت با زوما نژادپرستی است پس ما نژادپرستیم. اگر نخواستن زوما به معنی گرفتن پول از سفید پوست هاست پس ما از آن ها پول گرفته ایم. افتخار می کنیم که از آنها پول دریافت کرده ایم زیرا هرکس که به مبارزه با فساد مالی کمک کند یک وطن پرست است.»

جاکوب زوما که امروز هفتاد و پنج ساله شد در پایان سال جاری مسیحی از رهبری کنگره ملی افریقا کنار می رود و دوره ریاست جمهوری او تا سال ۲۰۱۹ ادامه دارد.

میزان اعتبار و محبوبیت جاکوب زوما با طرح رسوایی های مالی و اخلاقی او در سالهای اخیر سیر نزولی داشته است. اقدام او مبنی بر برکناری وزیر دارایی که بدنبال سیاست شفافیت اقتصادی بود عکس العمل زیادی برانگیخت و اعتراض های وسیعی بدنبال داشت.