تظاهرات در کاراکاس برای حمایت از رهبر اپوزیسیون به خشونت کشیده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات در کاراکاس برای حمایت از رهبر اپوزیسیون به خشونت کشیده شد

معترضان به سیاست های نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا برای چهارمین روز طی هفته جاری در خیابان های کاراکاس دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات روز شنبه پس از آن صورت گرفت که بر اساس تصمیم مقامات ونزوئلا، انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون و جدی ترین رقیب مادورو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ به مدت پانزده سال از تصدی پست جدید دولتی محروم شد.

کاپریلس با حضور در جمع تظاهرکنندگان در واکنش به این تصمیم گفت: «این محرومیت هرگز اثربخش نخواهد بود. چنین حکمی تنها برای تضعیف روحیه و ناامید کردن مردم صادر شده است. آنها نمی خواهند که من نامزد انتخابات و یا رئیس جمهور شوم. اکنون بحث کاندیداتوری مطرح نیست بلکه وضعیت کشور است که اهمیت دارد. ما برای ایجاد تغییر در کشور همچنان به مبارزه ادامه می دهیم.»

این تظاهرات پس از آنکه معترضان قصد حرکت به سمت مرکز پایتخت را داشتند به خشونت کشیده شد. نیروهای پلیس برای جلوگیری از دسترسی تظاهرکنندگان به ساختمان نهاد های تحت کنترل دولت با استفاده از گاز اشک آور و ماشین آب پاش از پیشروی آنها جلوگیری کردند.

مادورو، رئیس جمهوری ۵۴ ساله ونزوئلا که به دلیل بحران اقتصادی موجود در کشورش از کمترین پایگاه مردمی و مقبولیت بین المللی برخوردار است با رد درخواست مخالفان برای برپایی انتخابات زودرس، همچنان بر باقی ماندن در قدرت تا انتخابات آتی در دسامبر ۲۰۱۸ اصرار می ورزد.

اقتصاد ونزوئلا که به شدت به درآمد های نفتی متکی است پس از سقوط بهای نفت دچار فروپاشی شده است. این کشور آمریکای جنوبی پس از پیروزی اپوزیسیون راست میانه در انتخابات پارلمانیِ پایان ۲۰۱۵، با یک بحران سیاسی فزاینده دست و پنجه نرم می کند.