انفجار در متروی سن پترزبورگ؛ دست کم ۱۱ نفر کشته شده اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انفجار در متروی سن پترزبورگ؛ دست کم ۱۱ نفر کشته شده اند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شامگاه دوشنبه و ساعاتی پس از انفجار در متروی سن پترزبورگ در محل این حادثه حاضر شد و به قربانیان این انفجار ادای احترام کرد.

در این انفجار که هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته، ۱۱ نفر کشته و دست کم ۴۵ نفر دیگر نیز مجروح شده اند. در پی این انفجار سه روز عزای عمومی نیز در شهر سن پترزبورگ اعلام شده است.

تمامی خطوط متروی سن پترزبورگ پس از این انفجار بروی مسافران بسته شده اند و شهرداری این شهر استفاده از اتوبوس و تراموا را برای شهروندان این شهر رایگان اعلام کرده اند. مقامات اتحادیۀ اروپا روسای جمهوری برخی از کشورها از جمله فرانسه در پیامی از همبستگی خود با روسیه سخن گفته و به مردم این کشور تسلیت گفته اند.

آندره پرژیزدومسکی، رئیس کمیتۀ ملی ضد تروریسم روسیه در یک کنفرانس خبری در مورد اقدامات صورت گرفته در پی این انفجار گفت : « گروهی از متخصصان سازمان امنیت فدرال روسیه، وزارت کشور و وزارت حوادث اضطراری به سن پترزبورگ اعزام شده اند تا به روند تحقیقات در مورد این جنایت و روشن شدن این حادثه کمک کنند.»

به گفتۀ این کمیته، پلیس توانسته یک بمب دست ساز را نیز دقایقی پس از این انفجار در یک ایستگاه متروی دیگر در نزدیکی محل انفجار کشف و خنثی کند. به دستور کرملین، ضرایب امنیتی در متروها و فرودگاههای شهرهای بزرگ روسیه بویژه مسکو تقویت شده و به گفتۀ پلیس، جستجوها برای دو مظنون در رابطه با این انفجار آغاز شده است.

طبق گفتۀ خبرگزاری انترفاکس، تصاویر ضبط شده دوربین های متروی سن پترزبورگ فردی که بمبی را در واگن متروی محل انفجار قرار داده است نشان می دهد و در تصاویر دیگری نیز، عامل قرار دادن بمب دست ساز دوم در ایستگاه دیگری در متروی این شهر دیده می شود.