آغاز رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری صربستان

آغاز رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری صربستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با آغاز رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری صربستان، کاندیداهای شرکت کننده در انتخابات نیز به پای صندوق های رای رفتند.

آگهی

با آغاز رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری صربستان، کاندیداهای شرکت کننده در انتخابات نیز به پای صندوق های رای رفتند.

بر اساس نظرسنجی ها در میان ۱۱ کاندیدای این انتخابات، الکساندر وچیچ، نخست وزیر و نامزد حزب راست میانه از شانس بیشتری برای پیروزی برخوردار است.

آقای وچیچ خواهان حفظ رابطه نزدیک با روسیه است. او که از سال ۲۰۱۴ میلادی نخست وزیر صربستان است، اعلام کرده که می خواهد این کشور را به سمت عضویت در اتحادیه اروپا سوق دهد.

ووک یرمیچ، ۴۱ ساله کاندیدای لیبرال شرکت کننده در انتخابات است که در فاصله سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ میلادی رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود. او در انتقاد به نحوه برگزاری این انتخابات گفته است که در دوران تبلیغات انتخاباتی پوشش رسانه ای نامزد حزب حاکم توسط رسانه ها چند برابر بیش از پوشش رسانه ای نامزدهای گروههای مخالف بوده است.

ساشا یانکوویچ، کاندیدای مستقل این انتخابات است که از سوی احزاب چپ میانه و دموکراتها حمایت می شود. او هوادار رابطه نزدیک اقتصادی با روسیه و عضویت صربستان در ناتو و اتحادیه اروپا است.

لوکا ماکسیموویچ، دانشجوی ۲۵ ساله رشته ارتباطات جوان ترین نامزد انتخابات است. پیش بینی ها حاکی از آن است که او بتواند ۱۰ درصد از آرای انتخابات را به نام خود ثبت کند.

او بخش عمده فعالیتهای انتخاباتی خود را از طریق اینترنت و فضای مجازی انجام داده است. ماکسیموویچ در کارزار تبلیغاتی خود با خلق شخصیتی غیرواقعی از یک سیاستمدار فاسد به انتقاد از وضع موجود پرداخت.

ووجیسلاو ششل که بنیان گذار و رئیس حزب رادیکال صربستان و نیز معاون سابق نخست وزیر این کشور بوده از دیگر نامزدهای حاضر در این انتخابات است. این کاندیدای ناسیونالیست از مخالفان پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا و ناتو است.

همزمان صربهای حاضر در کوزوو نیز با حضور در مراکز رای گیری در انتخابات شرکت کردند. انتخابات در کوزوو تحت نظارت نیروهای سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد

توهین و تحقیر و بستن به تخت؛ وحشت زایمان در صربستان

تجمع هزاران نفری معترضان در بلگراد؛ مسکو: تحریک به ناآرامی‌ها در صربستان از خارج صورت می‌گیرد