یکی از وزیران دولت فرانسه از ساکنان منطقه «گویان» عذرخواهی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یکی از وزیران دولت فرانسه از ساکنان منطقه «گویان» عذرخواهی کرد

به دنبال عذرخواهی وزیر سرزمین های فرا دریایی فرانسه از مردم «گویان» مذاکرات بین معترضان در این منطقه و دولت فرانسه از سر گرفته شد. ساکنان «گویان» در روزهای گذشته در اعتراض به بی توجهی دولت فرانسه به مطالبات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خود تظاهرات و اعتصاب کرده بودند.

اریکا بَرِتس، وزیر سرزمین های فرا دریایی فرانسه روز پنجشنبه اظهار داشت: «افتخار من است که امروز مراتب عذرخواهی خودم را نسبت به مردم گویان ابراز کنم.»

عذرخواهی این عضو دولت فرانسه با استقبال و تشویق معترضان روبرو شد. تظاهرکنندگان پیش از این خواستار عذرخواهی دولت فرانسه بابت رویکرد خود در قبال این دپارتمان شده بودند.

ماتیاس فکل، وزیر کشور فرانسه به همراه اریکا بَرِتس برای مذاکره با معترضان به «گویان» سفر کرده اند.

یکی از معترضان می گوید: «احساس می کنیم که با ما مانند مستعمره رفتار می شود. اجازه سخن گفتن و تظاهرات نداریم. به هزینه ای که آنها اکنون اینجا صرف می کنند برای جاده ها و خدمات بهداشتی مان احتیاج داریم. این همان چیزی است که به آن نیاز داریم.»

از راهپیمایی سه شنبه گذشته معترضان در “گویان” به عنوان بزرگترین تظاهرات در تاریخ این منطقه یاد شده است. “گویان” سرزمینی به مساحت ۸۳ هزار کیلومتر مربع در شمال قاره آمریکای جنوبی است که بخشی از خاک فرانسه محسوب می شود.