نخستین سفر وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه

نخستین سفر وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه
Copyright 
نگارش از Behrooz Assadian
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در نخستین سفر رسمی خود به ترکیه با رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

آگهی

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در نخستین سفر رسمی خود به ترکیه با رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

وی سپس در کنار همتای ترک خود در نشست خبری حاضر شد و به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

تیلرسون بدون اشاره مستقیم به اختلاف نظر ترکیه و آمریکا بر سر حمایت نظامی از یگان های مدافع خلق در سوریه گفت که طرفین بر سر نحوه مبارزه با داعش هم پیمان و هم نظر هستند.

این در حالی است که ترکیه یگان های مدافع خلق را نزدیک به پ کا کا می داند و تروریست می خواند و همواره از آمریکا خواسته که از حمایت آنها دست بردارد.

وزیر امور خارجه آمریکا به طور ضمنی گفت که به تبادل نظر و گفتگو با مقامات ترکیه در این مورد ادامه خواهد داد: «ما گفتگوهای بسیار خوبی با نخست وزیر و رئيس جمهوری داشتیم. در مورد سوریه راه حل ها و امکانات مختلف را برای ایجاد مناطق امن در داخل این کشور بررسی کردیم. در موارد دیگر مربوط به سوریه هم که مورد توجه هر دو طرف است، به گفتگو و تبادل نظر ادامه خواهیم داد.»

تیلرسون همچنین گفت که به باور او مردم سوریه باید درباره سرنوشت بشار اسد تصمیم بگیرند. گفته ای که مشخصا با موضع پیشین آمریکا تفاوت دارد. باراک اوباما خواستار برکناری بشار اسد بود.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در بخشی از سخنان خود با اشاره به خودداری آمریکا از تحویل فتح الله گولن، رهبر مذهبی و مخالف رجب طیب اردوغان، بار دیگر ناخرسندی دولت متبوع خود را ابراز کرد و گفت: «ما انتظار داریم که در مورد پرونده فتح الله گولن گام های مشخصی برداشته شود. دست کم برخی اقدامات اداری صورت گیرد و درخواست ما مبنی بر بازداشت وی اجرا شود.»

ترکیه فتح الله گولن را به معاونت در کودتای نافرجام تابستان گذشته متهم کرده و خواهان استرداد وی به ترکیه است. گولن همواره این اتهام را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه آمریکا وارد ترکیه شد

اردوغان درخواست آمریکا برای قطع روابط با حماس را رد کرد

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا