Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شکست فرانسه در اجرای برنامه های ضد افراط گرایی

شکست فرانسه در اجرای برنامه های ضد افراط گرایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بنا بر گزارش سنای فرانسه، پروژه پیشگیری از افراطی شدن جوانان مسلمان در این کشور و همچنین تغییر نگرش در جوانان افراطی و ادغام دوباره آنها در جامعه، شکست خورده…

آگهی

بنا بر گزارش سنای فرانسه، پروژه پیشگیری از افراطی شدن جوانان مسلمان در این کشور و همچنین تغییر نگرش در جوانان افراطی و ادغام دوباره آنها در جامعه، شکست خورده است.

کمپین های پیشگیری از افراط گرایی، پس از حملات سال ۲۰۱۵ میلادی فرانسه راه اندازی شد و هدف از آن، کاستن از شمار مسلمانان افراطی بود که رهسپار عراق و سوریه می شدند و یا در فرانسه دست به حملات تروریستی می زدند. اما اکنون ارزیابی ها نشان می دهد که این تلاش ها نتوانسته از میزان تهدیدها بکاهد.

دو سناتور فرانسه از یک سال پیش، وظیفه ارزیابی فعالیتهای انجام شده و تهیه گزارش نهایی را برعهده داشتند.
استر بن باسا، سناتور عضو حزب سبز می گوید: «در فرانسه برنامه های ضدافراط گرایی به سرعت پس از حملات به اجرا گذاشته شد آن هم در جوی مملو از ترس و اضطراب. زیرا مردم فرانسه پاسخ می خواستند. مردم می خواستند بدانند آیا اقدامات لازم برای پیشگیری از تکرار دوباره این حوادث به اجرا گذاشته شده است یا خیر.»

یکی از مکانهای ضد افراط گرایی فرانسه در منطقه «بومون آن ورن» راه اندازی شده بود. این مرکز با هدف تغییر دیدگاههای جوانان افراطی در سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی راه اندازی شد و آماده پذیرش ۲۵ نفر بود؛ آنهم افرادی که داوطلبانه مراجعه کرده و خواهان بازپروری بودند. اما نگاه به وضعیت کنونی آن، مشکلات برای اجرایی شدن این سیاست را نشان می دهد.

این مرکز تنها توانست میزبان ۹ جوان ۱۸ تا ۳۰ ساله شود. زیرا کارکنان آن حاضر به همکاری نشدند، ساکنان محل دست به اعتراض زدند و درنهایت یکی از جوانان افراطی حاضر در این مرکز نیز توسط سرویس های امنیتی به دلیل ارتباطش با حمله تروریستی باتاکلان پاریس دستگیر شد.

شکست برنامه های ضدافراط گرایی در فرانسه در حالیست که صدها تبعه این کشور حاضر در نبردهای خاورمیانه، در حال بازگشت به این کشورند.

مقامات فرانسه معتقدند احتمالا پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور و سرکارآمدن دولتی جدید، این رویکرد تغییر خواهد کرد.

موریل دوموناش، رئیس کمیته پیشگیری از بزهکاری و افراط گرایی در فرانسه که از اوت سال ۲۰۱۶ میلادی به این سمت منصوب شده است، می گوید: «شیوه ای که برای ایجاد تعادل میان پیشگیری و سرکوب اتخاذ می شود، حاصل یک تصمیم سیاسی است. این شیوه احتمالا تغییر خواهد کرد اما مبارزه علیه افراط گرایی و ضرورت پیشگیری همچنان باقی خواهد ماند.»

در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود چهارصد نفر در فرانسه به ظن ارتباط با گروههای جهادی دستگیر شدند و ۲۴۰۰ نفر و هزار خانواده نیز به دلیل خطر افراط گرایی همچنان تحت نظرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محکومان اسلام‌گرا در زندان‌های فرانسه به بندهای ویژه منتقل می‌شوند

بالاترین سطح هشدار امنیتی در فرانسه؛ ماکرون: داعش خراسان بارها تلاش کرده به خاک ما حمله کند

فرانسه امامان جماعت آموزش دیده در کشورهای خارجی را نخواهد پذیرفت