سود کلان بانک های بزرگ اروپایی در گریزگاه های مالیاتی

سود کلان بانک های بزرگ اروپایی در گریزگاه های مالیاتی
نگارش از Euronews

یک چهارم سود بانک های بزرگ اروپایی در گریزگاه های مالیاتی تولید می شود

بانک های اروپایی همچنان از گریزگاه های مالیاتی بهره می برند و بر ثروت خود می افزایند.

موسسه آکسفام در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ یک چهارم سود ۲۰ بانک بزرگ اروپا یعنی ۲۵ میلیارد یورو با سوء استفاده از قوانین مالیاتی ویژه این مناطق صورت گرفته است.

این بانک ها در حالی ۲۶ درصد از سود سالانه خود را از طریق این مناطق کسب می کنند که تنها ۱۲ درصد معاملاتشان در این مناطق صورت می گرفته و فقط ۷ درصد کارمندانشان آنجا کار می کرده اند.

در این گزارش آمده است که این بانک ها در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۲۸ میلیون یورو سود از گریزگاه های مالیاتیی داشته اند که در آنها هیچ کارمندی کار نمی کرده است. برای نمونه سود بی ان پی پاریبا از حساب های موجود در جزایر کیمن ۱۳۴ میلیون یورو بوده در حالی که این بانک فرانسوی هیچ کارمندی در این جزایر نداشته است.

با توجه به این داده ها، میانگین سود سالانه ای که توسط یک کارمند در گریزگاه های مالیاتی بدست می آید چهار برابر سود معمول این بانک ها است.

سود سالانه این ۲۰ بانک در سه گریزگاه ها مالیاتی هنگ کنگ، لوکزامبورگ و ایرلند در سال ۲۰۱۵ حدود ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون برآورد شده است و نرخ بازده ۵ بانک آربی اس، سوسیته ژنرال، یونی کردیت، ساندر و بی بی وی ای در ایرلند بیش از ۱۰۰ درصد بوده است.

لوکزامبورگ و ایرلند که عضو اتحادیه اروپا هم هستند، ۲۹ درصد حجم کل سود سالانه این بانک ها در گریزگاه های مالیاتی جهان را تامین کرده اند.

قوانین جدید مالیاتی در اتحادیه اروپا به موسسه آکسفام امکان داده است تا جزئیات بیشتری از نحوه سرمایه گذاری بانک ها، روند اعلام سود و پرداخت مالیات ها بدست آورد.

مطالب مرتبط