دیدار ترزا می با وزیر اول اسکاتلند در آستانه اجرای ماده ۵۰

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار ترزا می با وزیر اول اسکاتلند در آستانه اجرای ماده ۵۰

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در آستانه به اجرا گذاشتن ماده ۵۰ معاهده لیسبون با وزیر اول اسکاتلند دیدار کرد.

نخست وزیر بریتانیا قرار است روز چهارشنبه با فعال کردن این ماده قانون اتحادیه اروپا فرآیند اجرای برگزیت (جدایی از اتحادیه اروپا) را به طور رسمی آغاز کند.

این دیدار در حالی صورت گرفت که روز سه شنبه نیز پارلمان اسکاتلند درباره اجازه برپایی همه پرسی جهت جدایی این منطقه از بریتانیا رای گیری خواهند کرد.

رای گیری که پیش بینی می شود نتیجه آن در حمایت از خواست نیکولا استورجن وزیر اول اسکاتلند برای اجرای همه پرسی باشد.

خانم استورجن پس از دیدار یک ساعته با نخست وزیر بریتانیا گفت: «بر اساس گزارش هایی که در رسانه ها منتشر شده بود، انتظار داشتیم که او با پیشنهادی جدید برای ارایه قدرت بیشتر به ما اینجا می آید اما در واقع اینگونه نبود. در این رابطه که چه زمانی قدرتی که در اتحادیه اروپا داشتیم به ما باز می گردد و اینکه که قدرت در وست مینستر متمرکز نمی شود، هیچ تضمینی از سوی او به دست نیاوردیم.»

نخست وزیر بریتانیا نیز در جمع خبرنگاران گفت: «با توجه به اینکه بریتانیا از اتحادیه اروپا جدا می شود و ما قوانین جدیدی برای خودمان در برابر دنیا در نظر می گیریم، قدرت و ثبات اتحاد ما از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.»

در جریان همه پرسی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی، اکثر اسکاتلندی ها به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده بودند.