مسکو ادعای فرمانده ناتو مبنی بر کمک به طالبان را دروغ خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مسکو ادعای فرمانده ناتو مبنی بر کمک به طالبان را دروغ خواند

روسیه ادعای فرماندهی ناتو در اروپا مبنی بر حمایت این کشور از طالبان را «ساختگی» خواند و این سخنان را تلاش برای سرپوش گذاشتن بر شکست‌های سیاسی آمریکا توصیف کرد.

ژنرال کورتیس اسکاپاروتی، فرمانده نیروهای ناتو در اروپا پنجشنبه ۲۳ مارس در جلسه کمیته نیروهای نظامی سنای آمریکا، گفته بود که نفوذ روسیه بر طالبان افزایش یافته و احتمال دارد که این کشور به شبه نظامیان امارت اسلامی افغانستان کمک کنند.

ضمیر کابلوف، معاون منطقه‌ای وزارت خارجه روسیه و نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در امور افغانستان، روز جمعه با انتقاد شدید از این اتهام به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفت: «این گزاره‌‌ها کاملا دروغ است و ما از زمانی که از این دست سخنان برای توجیه شکست‌های نظامی و سیاسی آمریکا در افغانستان تولید شده، بارها به چنین ادعاهایی واکنش نشان دادیم.»


این نخستین بار نیست که مقام‌های نظامی آمریکا و ناتو روسیه را به همکاری با گروه طالبان متهم می‌کنند. چندی قبل جان نیکلسون، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان هم مسکو را به حمایت سیاسی از طالبان متهم کرده بود.

در حالیکه نبرد طالبان با نیروهای ناتو، یکی از دلایل احتمالی تمایل روسیه برای حمایت از این گروه توصیف می‌شود، برخی ناظران معتقدند که ناتوانی دولت وحدت ملی افغانستان از مقابله با گسترش داعش به سوی قفقاز، روسیه را به حمایت از اسلامگرایان طالبان تشویق کرده است. روسیه می‌گوید که با طالبان در جنگ علیه داعش منافع مشترک دارد.