رسوایی در صنعت گوشت برزیل؛ تلاش میشل تمر برای اطمینان دادن به شرکای بین المللی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رسوایی در صنعت گوشت برزیل؛ تلاش میشل تمر برای اطمینان دادن به شرکای بین المللی

میشل تمر رئیس جمهوری برزیل یک شنبه شب با دعوت از تعدادی از سفرای کشورهای اروپایی، آمریکا و چین گفت که دولت به کیفیت گوشت برزیلی اعتماد دارد.

آقای تمر سپس به همراه تعدادی از سفرا به یک رستوران برای صرف استیک رفتند تا نشان دهد گوشت برزیلی سالم است. با این حال برخی رسانه ها گفته اند که این رستوران برای استیک هایش از گوشت خارجی استفاده می کند و نه گوشت برزیلی.


میشل تمر رئیس جمهوری برزیل در واکنش به این رسوایی گفت: «از فردا، وزارت کشاورزی اعلام خواهد کرد که چه کشورهایی این گوشت ها را دریافت کرده اند، چه محصولاتی بوده اند و منشاء آنها شرکت به شرکت اعلام می شود.»

پلیس برزیل روز جمعه به چند کارخانه بسته بندی گوشت یورش برد، بیش از ۳۰ نفر را دستگیر و دفاتر این شرکت ها را به اتهام تولید محصولات گوشتی فاسد و تقلبی پلمب کرد. تاکنون سه مرکز بسته بندی گوشت تعطیل و ۲۱ مرکز دیگر تحت بازرسی قرار دارند.

بازرسان می گویند که مدیران این شرکت ها به تعدادی از بازرسان بهداشت و سیاستمداران برای دریافت گوهینامه های دولتی برای محصولاتشان، رشوه پرداخت کرده اند. پلیس همچنین گفته است که برخی شرکت ها از اسید و سایر مواد شیمیایی و در برخی از موارد از مواد سرطان زا برای مخفی کردن ظاهر گوشت های فاسد استفاده کرده اند.

بر اساس آخرین خبرها بیش از ۳۰ شرکت از جمله شرکت «جی بی اس» بزرگترین صادرکننده گوشت گاو در جهان و شرکت «بی آر اف» بزرگترین تولید کننده گوشت مرغ در جهان تحت بازرسی قرار دارند.

دولت برزیل نگران است که آمریکا، چین و کشورهایی اروپایی واردات گوشت از بزریل را ممنوع کنند، تجارتی که سالانه ارزشی معادل ۱۲ میلیارد دلار برای برزیل دارد.