وزیر خارجه آمریکا در چین سطح تنش ها در شبه جزیره کره را «خطرناک» خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر خارجه آمریکا در چین سطح تنش ها در شبه جزیره کره را «خطرناک» خواند

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در پکن با همتای چینی اش وانگ ئی دیدار و گفتگو کرد. این دیدار بر محورهای برنامه هسته ای کره شمالی، مناقشات بر سر حوزه دریای جنوبی چین و تجارت دو جانبه متمرکز بود.

در این دیدار وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر به کره شمالی تاخت البته با لحنی ملایمتر از دیروز در کره جنوبی که گزینه نظامی در برابر کره شمالی را منتفی ندانسته بود.

رکس تیلرسون تنش ها در شبه جزیره کره را «در سطحی خطرناک» ارزیابی کرد. او روز شنبه در نشست خبری مشترکی با همتایش از همکاری دو کشور با هدف منصرف کردن کره شمالی از دنبال کردن برنامه هسته ای اش سخن راند و گفت: «ما خود را ملزم می دانیم تا برای جلوگیری از هر نوع کشمکشی تمام اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم. در چند مرحله اقداماتی در پیش رو داریم و وانگ ئی، وزیر امور خارجه هم پذیرفته که از طریق همکاری با یکدیگر دولت پیونگ یانگ را به تغییر در رویه اش و دوری از توسعه سلاح های هسته ای سوق دهیم.»برغم اختلاف نظرها، دو طرف گفت و گوها را سازنده ارزیابی کرده اند.همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با انتشار پیامی در توییتر رفتار کره شمالی با ایالات متحده طی سال های گذشته را «بسیار بد» ارزیابی کرد و نوشت که چین هم به وضع موجود«کمک چندانی نکرده است».

این در حالی است که پکن از یکسو به دنبال آن است که کره شمالی آزمایش های موشکی و هسته ای اش را به حالت تعلیق درآورد و از سوی دیگر خواستار تعلیق رزمایش های نظامی کره جنوبی و آمریکا است تا مذاکرات بر سر صلح و آرامش در شبه جزیره کره از سر گرفته شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در نخستین سفر رسمی خود به آسیا روز پنجشنبه از ژاپن دیدار کرد و روز جمعه هم از کره جنوبی.