وزیر خارجه آمریکا در چین سطح تنش ها در شبه جزیره کره را «خطرناک» خواند

وزیر خارجه آمریکا در چین سطح تنش ها در شبه جزیره کره را «خطرناک» خواند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در پکن با همتای چینی اش وانگ ئی دیدار و گفتگو کرد.

آگهی

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در پکن با همتای چینی اش وانگ ئی دیدار و گفتگو کرد. این دیدار بر محورهای برنامه هسته ای کره شمالی، مناقشات بر سر حوزه دریای جنوبی چین و تجارت دو جانبه متمرکز بود.

در این دیدار وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر به کره شمالی تاخت البته با لحنی ملایمتر از دیروز در کره جنوبی که گزینه نظامی در برابر کره شمالی را منتفی ندانسته بود.

رکس تیلرسون تنش ها در شبه جزیره کره را «در سطحی خطرناک» ارزیابی کرد. او روز شنبه در نشست خبری مشترکی با همتایش از همکاری دو کشور با هدف منصرف کردن کره شمالی از دنبال کردن برنامه هسته ای اش سخن راند و گفت: «ما خود را ملزم می دانیم تا برای جلوگیری از هر نوع کشمکشی تمام اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم. در چند مرحله اقداماتی در پیش رو داریم و وانگ ئی، وزیر امور خارجه هم پذیرفته که از طریق همکاری با یکدیگر دولت پیونگ یانگ را به تغییر در رویه اش و دوری از توسعه سلاح های هسته ای سوق دهیم.»

Sec. Tillerson: Look forward to spirit of cooperation between our two countries & opportunities of mutual interest. https://t.co/jQCGgK1IrMpic.twitter.com/qH9GRLfDH6

— Department of State (@StateDept) 18 mars 2017

برغم اختلاف نظرها، دو طرف گفت و گوها را سازنده ارزیابی کرده اند.

Secretary Tillerson arrives in Beijing; U.S. looks to build constructive, results-oriented relationship with China. pic.twitter.com/9Qa2UyWnZx

— Department of State (@StateDept) 18 mars 2017

همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با انتشار پیامی در توییتر رفتار کره شمالی با ایالات متحده طی سال های گذشته را «بسیار بد» ارزیابی کرد و نوشت که چین هم به وضع موجود«کمک چندانی نکرده است».

North Korea is behaving very badly. They have been “playing” the United States for years. China has done little to help!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 17 mars 2017

این در حالی است که پکن از یکسو به دنبال آن است که کره شمالی آزمایش های موشکی و هسته ای اش را به حالت تعلیق درآورد و از سوی دیگر خواستار تعلیق رزمایش های نظامی کره جنوبی و آمریکا است تا مذاکرات بر سر صلح و آرامش در شبه جزیره کره از سر گرفته شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در نخستین سفر رسمی خود به آسیا روز پنجشنبه از ژاپن دیدار کرد و روز جمعه هم از کره جنوبی.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پکن: لغو ویزا برای اتباع چند کشور اروپایی موجب رونق گردشگری چین شد

سرزمین پریان؛ یخ‌بندان زمستانی در شهر «جی‌لین» چین

انتقاد مقامات ارشد چین و روسیه از سیاست آمریکا؛ نقش مجمع شیانگشان در دیپلماسی نظامی چیست؟