Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

مرکل و ترامپ؛ دو سیاستمدار با دو نگرش سیاسی متفاوت

مرکل و ترامپ؛ دو سیاستمدار با دو نگرش سیاسی متفاوت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنگلا مرکل و دونالد ترامپ که دو قدرت اقتصادی بزرگ غرب را با نگرش و منشی بسیار متفاوت رهبری می کنند، روز جمعه با یکدیگر دیدار کردند.

آگهی

نخستین دیدار آنگلا مرکل با دونالد ترامپ از ابعاد مختلف قابل توجه است. دو سیاستمداری که دو قدرت اقتصادی بزرگ غرب را با نگرش و منش متفاوت رهبری می کنند، روز جمعه با یکدیگر دیدار کردند.

صدراعظم آلمان، هفته پیش، ابراز امیدواری کرده بود که طرفین بتوانند بر پایه ارزش های مشترک بر منافع مشترک متمرکز شوند.

آنگلا مرکل در برابر نمایندگان پارلمان آلمان گفت: «من یقین دارم که همکاری در دو سوی اقیانوس اطلس بر اساس ارزش های مشترک، فقط و فقط به نفع اروپاییان نیست. و من در این زمینه با رئیس جمهوری دونالد ترامپ در واشنگتن گفتگو می کنم.»

ترامپ پیش از آنکه سیاستمدار باشد تاجر است، پس شاید درک اهمیت مناسبات اقتصادی تجاری آلمان و آمریکا بتواند نقطه شروع خوبی برای آغاز مذاکرات سیاسی باشد.

آمریکا سومین شریک بزرگ اقصادی آلمان است. حجم صادارات آلمان به آمریکا در سال گذشته بیش از ۱۰۷ میلیارد یورو بوده در حالی که واردات از آمریکا به آلمان ۵۸ میلیارد یورو برآورد شده است.

ارقامی که با برنامه سیاستی حمایت گرایانه ترامپ چندان سازگار نیست و بی تردید یکی از موضوعات اختلاف برانگیز بین طرفین خواهد بود. ترامپ ییش تر وعده داده بود که واردات خودرو به آمریکا را محدود کند.

مساله مهاجرت نیز از جمله موضوعات مورد مناقشه است. سیاست های مرکل و ترامپ در مورد قوانین پذیرش مهاجر تفاوت های بنیادی دارد.

رئیس جمهوری آمریکا پیش تر در نقد سیاستهای مهاجرپذیر خانم مرکل، گفته بود: «شما می دانید که موج عظیم پناهجویان به آلمان چه فاجعه ای برای مردم این کشور به همراه داشته است. میزان جرم و جنایت به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. و این فاجعه است.»

علاوه بر این ها، آنگلا مرکل و دونالد ترامپ در مورد جنگ داخلی سوریه، روند صلح فلسطین و اسرائیل، تنش دیپلماتیک با روسیه و آینده ناتو نیز مواضع بسیار متفاوتی داشته اند. اکنون باید دید پیامد نخستین گفتگوی رودروی این دو، چه تحولی در عملکرد آینده آنها ایجاد خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد

ترامپ تی‌وی: شبکه اینترنتی که می‌خواهد پیام رئیس‌جمهور سابق آمریکا را مستقیما به هوادارانش منتقل کند

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد