ادامۀ جنگ لفظی میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی

ادامۀ جنگ لفظی میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با ادامۀ تنش میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی نظیر هلند و آلمان، سخنرانی مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه در شهر متز فرانسه انتقادهایی را برانگیخته…

آگهی

همزمان با ادامۀ تنش میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی نظیر هلند و آلمان، سخنرانی مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه در شهر متز فرانسه انتقادهایی را برانگیخته است.

منتقدان از جمله فرانسوآ فیون نامزد جمهوریخواهان اجازۀ سخنرانی به وزیر خارجۀ ترکیه را عدم همکاری با اتحادیۀ اروپا دانسته اند.

دولت ترکیه کشورهایی را که به نمایندگان آنکارا اجازۀ سخنرانی نمی دهند فاشیست نامیده است. وزیر خارجۀ این کشور روز یکشنبه و در نطق خود در شهر متز با تکرار این سخنان گفت: « آنها در هلند خود را پایتخت دموکراسی می دانند اما من می گویم آنها در حال حاضر پایتخت فاشیسم هستند.»

روز شنبه ممنوعیت سخنرانی برخی از وزرای ترکیه در شهر روتردام به تظاهرات خشونت بار و درگیری میان پلیس ضد شورش و اتباع ترکیه در مقابل کنسولگری این کشور منجر شد. دولت ترکیه از هلند خواسته است در این باره رسما عذرخواهی کند.

مارک روت، نخست وزیر هلند با دفاع از ممنوعیت سخنرانی سیاستمداران ترکیه به نفع کارزار آری به همه پرسی در اینباره گفت: « برخی از سیاستمداران ترکیه از نازیسم و فاشیسم در هلند سخن می گویند. این کشور، همانطور که شهردار روتردام روز گذشته گفت، توسط نازیها در جریان جنگ جهانی بمباران شد و برای ماغیر قابل قبول است که آنها اینگونه سخن بگویند. به هیچ شکل عذرخواهی صورت نخواهد گرفت و آنها هستند که باید برای اتفاقی که افتاده است عذرخواهی کنند.»

نخست وزیر هلند تاکید کرده است که این گونه اظهارات از سوی دولت ترکیه خارج از چارچوب دیپلماسی است.

طبق نظرسنجی ها، کارزار آری به همه پرسی با پیروزی فاصله بسیاری دارد و به گفتۀ تحلیلگران سیاسی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از ممنوعیت سخنرانی وزرای خود در کشورهای اروپایی برای جلب نظر اتباع این کشور در خارج از مرزهای ترکیه بهره می برد.

رئیس جمهوری ترکیه در همین رابطه در یک تجمع در استانبول گفت : «هلند اصلا شبیه یک کشور عضو اتحادیۀ اروپا نیست، آنها بیشتر شبیه بنانا ریپابلیک هستند. دنیا شاهد است آنهایی که به ترکیه درس حقوق بشر، حاکمیت قانون و دموکراسی می دهند خودشان چقدر از این ارزش ها فاصله دارند.»

پیروزی در این همه پرسی که قرار است روز شانزدهم آوریل برگزار شود برای رئیس جمهوری ترکیه و هواداران وی اهمیت فراوانی دارد چرا که به وی اختیارات بیشتری می دهد. ضمن آنکه پیروزی در این همه پرسی موجب خواهد شد رجب طیب اردوغان در صورت پیروزی در انتخابات تا سال ۲۰۲۹ رئیس جمهوری ترکیه باقی بماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: هلند هزینه کار خود را خواهد پرداخت

وزیر خانواده ترکیه: رفتار هلند غیرانسانی بود

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد