مرکل می خواهد جلوی سرایت تنش های سیاسی ترکیه به خاک کشورش را بگیرد

مرکل می خواهد جلوی سرایت تنش های سیاسی ترکیه به خاک کشورش را بگیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان درصدد جلوگیری از سرایت تنش های سیاسی موجود در ترکیه به خاک کشورش است.

آگهی

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان درصدد جلوگیری از سرایت تنش های سیاسی موجود در ترکیه به خاک کشورش است.

کمتر از یک ماه مانده به همه پرسی بر سر اصلاحات در قانون اساسی ترکیه، برلین شماری از گردهمایی های مقام های آنکارا در حمایت از این همه پرسی را در آلمان ممنوع کرد. و در واکنش به آن، رجب طیب اردوغان دولت آلمان را به نازیسم تشبیه کرد. آنچه خشم این کشور را به همراه داشت.

آنگلا مرکل روز پنج شنبه در پارلمان کشورش درباره تلاش خود برای جلوگیری از سرایت تنش های ترکیه به خاک آلمان چنین گفت: «مخاطب من مردم ترک تبار کشورند که تابعیت آلمان را دارند و سالیان زیادی است اینجا در کنار ما زندگی می کنند. آنها بخشی از مردم این کشورند و ما آنها را همکلاس، همکار و در بسیاری از موضوعات همراه خود می دانیم. می خواهیم تمام تلاش خود را بکنیم تا کشمکش های داخلی ترکیه به کشور ما سرایت نکند و روابط ما را تحت الشعاع قرار ندهد.»

در همین حال نمایندگان سبزها در پارلمان با پوشیدن تی شرتی حمایت خود را از دنیز یوجل خبرنگار دربند روزنامه «دی ولت» نشان دادند. خبرنگاری که رئیس جمهوری ترکیه وی را به«جاسوسی برای آلمان» و «تروریسم» متهم کرده است. برلین خواستار آزادی فوری دنیز یوجل شده است.

بازداشت این خبرنگار به تنش بیشتر دو کشور دامن زده بویژه که آنکارا از انتقادهای برلین در زمینه آزادی بیان در ترکیه چندان خرسند نیست.

در گرماگرم تنش های دو کشور و کارزار حامیان همه پرسی پیشنهادی اردوغان، چاووش مولود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه شامگاه سه شنبه در یک گردهمایی در هامبورگ سخنرانی کرد.

پیروزی در همه پرسی ماه آینده به رجب طیب اردوغان اجازه می دهد قانون اساسی را اصلاح کند و اختیارات رئیس جمهوری را افزایش دهد و در نتیجه تا سال ۲۰۳۰ در قدرت بماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: مردم ترکیه با آری به همه پرسی جواب غرب را خواهند داد

دیدار وزرای خارجه آلمان و ترکیه؛ تنش دیپلماتیک ادامه دارد

اردوغان: بمباران بیمارستان‌ یا کشتن کودکان توجیهی ندارد؛ شولتس: حماس مسئول بحران انسانی در غزه است