Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اردوغان: مردم ترکیه با آری به همه پرسی جواب غرب را خواهند داد

اردوغان: مردم ترکیه با آری به همه پرسی جواب غرب را خواهند داد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمتر از یک ماه و نیم به همه پرسی در ترکیه، تنش سیاسی میان این کشور آلمان پس از ممنوعیت تبلیغات برای کارزار آری توسط برلین همچنان ادامه دارد.

آگهی

کمتر از یک ماه و نیم به همه پرسی در ترکیه، تنش سیاسی میان این کشور آلمان پس از ممنوعیت تبلیغات برای کارزار آری توسط برلین همچنان ادامه دارد. در همین رابطه، رجب طیب اردوغان که به تازگی دولت آلمان را به نازیسم متهم کرده بود، رای آری شهروندان ترکیه به این همه پرسی را پاسخی به اروپا دانست.

رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه، هشتم مارس، در مصاحبه ای با چند رسانۀ این کشور گفت : « این آرایی که شما می دهید بهترین پاسخ نه تنها به کشورهای غربی بلکه برای تمام کشورهای جهان خواهد بود. خدا بخواهد روز ۱۶ آوریل روزی خواهد بود که شهروندان من که در غرب و تمامی دنیا [از فعالیت تبلیغاتی] منع شده اند آن را جشن خواهند گرفت.»

در ادامۀ همین تنش ها، وزرای خارجۀ آلمان و ترکیه در برلین با یکدیگر دیدار کردند. مقامات آلمان این دیدار را خوب توصیف می کنند. زیگمار گابریل، وزیر خارجۀ آلمان در بارۀ این ملاقات با همتای ترک خود گفت : « دیدارمان از سویی خوب، صادقانه و دوستانه و از سویی هم جدی و سخت بود. من به روشنی نشان دادم که برلین مقایسۀ آلمان مدرن و آلمان نازی و حملات علیه دموکراسی و عدالت در این کشور را نمی پذیرد.»

تنش میان دو کشور از زمانی آغاز شد که آلمان سخنرانی وزرای ترکیه را در تبلیغات به نفع کارزار آری در این کشور ممنوع کرد. در ادامۀ همین ممنوعیت، تاکنون سخنرانی چند تن از وزرای ترکیه در شهرهای آلمان ممنوع شده و این تجمعات در سالن های خصوصی یا اقامتگاههای سفیر و دیپلمات های ترک برگزار شده است.

علاوه بر ترکیه، دولت نروژ نیز فعالیت تبلیغاتی اعضای دولت ترکیه را در این کشور به نفع کارزار آری به همه پرسی ممنوع کرده و از کشورهای اتحادیۀ اروپا نیز خواسته است از این تبلیغات جلوگیری کنند.

این همه پرسی که پارلمان ترکیه مجوز آن را در ماه فوریه صادر کرد، به رجب طیب اردوغان اجازه می دهد تا سال ۲۰۳۰ در قدرت بماند. ضمن آنکه طبق این همه پرسی به وی اجازه می دهد قانون اساسی را اصلاح کند و اختیارات رئیس جمهوری را افزایش دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار وزرای خارجه آلمان و ترکیه؛ تنش دیپلماتیک ادامه دارد

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد

تظاهرات هزاران نفر در استانبول در مخالفت با طرح اردوغان برای کشتن سگ‌های ولگرد