دیدار وزرای خارجه آلمان و ترکیه؛ تنش دیپلماتیک ادامه دارد

دیدار وزرای خارجه آلمان و ترکیه؛ تنش دیپلماتیک ادامه دارد
Copyright 
نگارش از Behrooz Assadian
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برلین تلاش دارد از تنش دیپلماتیک بین آلمان و ترکیه بکاهد. تنشی که با لغو سه گردهمایی هواداران اردوغان در آلمان طی هفته اخیر شدت گرفت.

آگهی

برلین تلاش دارد از ادامه و دامنه دار شدن تنش دیپلماتیک بین آلمان و ترکیه بکاهد. تنشی که با لغو سه گردهمایی هواداران اردوغان در آلمان طی هفته اخیر شدت گرفت. آنکارا این عمل را دخالت در امور داخلی ترکیه می داند. روز چهارشنبه، وزرای امور خارجه دو کشور با یکدیگر دیدار کردند.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در پایان این نشست گفت: «ما خواهان این هستیم که اختلافات در آرامش و به روشی دموکراتیک حل و فصل شود و به هیچکس هم بی احترامی نشود. روابط دوستانه ما با ترکیه محفوظ است اما خطوط قرمزی هم وجود دارد که هیچکس نباید از آنها گذر کند. یکی از آنها مقایسه ما با آلمان نازی است.»

رئيس جمهوری ترکیه لغو این سه گردهمایی را که به گفته مقام های برلین به دلیل کمبود تسهیلات و مشکلات امنیتی صورت گرفت، محکوم کرده و مشابه با «روش نازی ها» خوانده بود.

لغو گردهمایی های هواداران اردوغان همزمان شده است با بازداشت خبرنگار آلمانی ترکیه ای روزنامه «دی ولت» در ترکیه.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در سخنانی جداگانه بار دیگر بر مواضع کشور متبوع خود تاکید کرد: «باید در این مورد دست به انتخاب زد: آیا ما خواهان حفظ روابط دوستانه بین دو کشور هستیم یا نه؟ پاسخ ترکیه به این پرسش آری است. اکنون آلمان باید تصمیم بگیرد و ما هم با توجه به تصمیم آنها رفتار خواهیم کرد.»

ادامه تنش دیپلماتیک با توجه به جمعیت بزرگ مهاجران ترکیه در آلمان و حجم بالای روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور می تواند عواقب نگران کننده ای به همراه داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشم آلمان در قبال سخنان اردوغان: تشبیه کردن ما به نازی ها پذیرفتنی نیست

پس از لغو سخنرانی وزرای ترکیه در آلمان، اردوغان این کشور را به "نازیسم" متهم کرد

مسکو: فایل صوتی لو رفته نشان می‌دهد که آلمان قصد حمله نظامی به روسیه را داشته است