خشم آلمان در قبال سخنان اردوغان: تشبیه کردن ما به نازی ها پذیرفتنی نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خشم آلمان در قبال سخنان اردوغان: تشبیه کردن ما به نازی ها پذیرفتنی نیست

سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در روز یکشنبه در تشبیه کردن رفتار مقامات آلمان با رفتار نازی ها، خشم برلین را برانگیخت.

به گفته زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان این سخنان که در واکنش به اقدام مقامات محلی آلمان در لغو سه میتینگ تبلیغاتی سیاستمداران ترک ادا شده، رابطه دو کشور را بسیار تیره کرده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز روز دوشنبه به این سخنان واکنش نشان داد. او اعلام کرد سخنان آقای اردوغان به هیچ عنوان پذیرفتنی و توجیه پذیر نیست و این شیوه مقایسه، تنها باعث بی اهمیت نشان دادن جنایات نازی ها علیه بشریت و درد و رنج قربانیان آن می شود.

خانم مرکل گفت: «میان دیدگاه های آلمان و ترکیه در موضوعاتی همچون آزادی رسانه ها و آزادی عقیده در ترکیه، سرنوشت بیش از صد خبرنگاری که در زندان هستند و سرنوشت هموطنمان دنیس یوجل، تفاوت عمیقی وجود دارد.»

با این وجود خانم مرکل اعلام کرد که آلمان همواره خود را در قبال موضوعاتی همچون آزادی بیان، آزادی رسانه ها و آزادی برگزاری تجمعات متعهد می داند و به همین دلیل تا زمانی که سیاستمداران ترک به قوانین آلمان احترام بگذارند، به آنها اجازه داده می شود در خاک آلمان برای همه پرسی تغییر قانون اساسی کشورشان، به تبلیغ بپردازند.

کشور آلمان بیشترین جمعیت مهاجر ترک را در جهان داراست و به همین دلیل متقاعد کردن حدود سه میلیون ترک ساکن این کشور برای رای دادن به نفع تغییر قانون اساسی، برای مقامات آنکارا اهمیت زیادی دارد.

همزمان با واکنش مقامات آلمان، بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نیز در حرکتی گسترده به حمایت از دنیس یوجل، خبرنگار ترک تبار آلمانی روزنامه آلمانی «دی ولت» در استانبول پرداختند.