نخست وزیر مالزی: ما به دنبال قطع رابطه با کره شمالی نیستیم

نخست وزیر مالزی: ما به دنبال قطع رابطه با کره شمالی نیستیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک روز پس از آنکه تنش دیپلماتیک بین پیونگ یانگ و کوالالامپور بر سر تحقیقات مرتبط با قتل مشکوک برادر نانتی رهبر کره شمالی به بالاترین حد خود رسید نخست وزیر مالزی می گوید کشورش قصد ندارد روابط دیپلماتی

آگهی

یک روز پس از آنکه تنش دیپلماتیک بین پیونگ یانگ و کوالالامپور بر سر تحقیقات مرتبط با قتل مشکوک برادر نانتی رهبر کره شمالی به بالاترین حد خود رسید نخست وزیر مالزی می گوید کشورش قصد ندارد روابط دیپلماتیک خود با کره شمالی را قطع کند.

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی در این ارتباط گفت: «ما از معدود کشورهایی هستیم که در قبال کره شمالی بی طرف بوده و رابطه کاملا دوستانه ای با آنها داشته ایم. از اینرو نزاعی با کره شمالی نداریم و هیچ وقت قصد ما چنین نبوده است. اما وقتی جرمی صورت گرفته و با مساله استفاده از سلاح های شیمیایی در مالزی روبرو هستیم وظیفه ما حفاظت از منافع تمام مالزیایی هاست.»

I know that the family and friends of our fellow Malaysians detained in North Korea are anxiously anticipating news of their loved ones.

— Mohd Najib Tun Razak (@NajibRazak) 7 mars 2017

پیونگ یانگ روز سه شنبه اتباع مالزیایی مقیم کره شمالی را ممنوع الخروج کرد در واکنش به اقدام مشابه دولت مالزی که درصدد بازجویی از سه فردی است که در سفارت کره شمالی در کوالالامپور مخفی شده اند.

یک روز پیش از آن نیز سفیر کره شمالی کوالالامپور را ترک کرد ساعاتی قبل از آنکه مهلت تعیین شده از سوی مالزی برای خروج وی از کشور تمام شود.

Expelled Kang Choi fires final salvo from airport https://t.co/mNYpnqsaMJpic.twitter.com/CwwDbrTsiP

— MSN Malaysia (@MSNMSIA) 6 mars 2017

پلیس مالزی تاکنون تنها دو زن اهل ویتنام و اندونزی را در ارتباط با این پرونده تحت تعقیب قضایی قرار داده و هشت تبعه کره شمالی را هم که ظن آن می رود با قتل صورت گرفته در فرودگاه کوالالامپور در ارتباط باشند شناسایی کرده است.

کیم جونگ نام روز ۱۳ فوریه (۲۵ بهمن) در فرودگاه کوالالامپور به طرز مرموزی توسط دو زن هدف سوءقصد قرار گرفت و ساعاتی پس از آن درگذشت. گفته می شود این دو زن با سوزن های زهرآلود وی را هدف قرار داده بودند.

پلیس مالزی ماده شیمیایی مورد استفاده در قتل کیم جونگ نام را «وی ایکس» گزارش کرده، که در تولید سلاح های شیمایی کشتار جمعی کاربرد دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟

پلیس اکوادور به قیمت قطع روابط دیپلماتیک از دیوار سفارت مکزیک بالا رفت تا محکوم فراری را دستگیر کند

کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را آزمایش کرد