نخست وزیر مالزی: ما به دنبال قطع رابطه با کره شمالی نیستیم

نخست وزیر مالزی: ما به دنبال قطع رابطه با کره شمالی نیستیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک روز پس از آنکه تنش دیپلماتیک بین پیونگ یانگ و کوالالامپور بر سر تحقیقات مرتبط با قتل مشکوک برادر نانتی رهبر کره شمالی به بالاترین حد خود رسید نخست وزیر مالزی می گوید کشورش قصد ندارد روابط دیپلماتی

آگهی

یک روز پس از آنکه تنش دیپلماتیک بین پیونگ یانگ و کوالالامپور بر سر تحقیقات مرتبط با قتل مشکوک برادر نانتی رهبر کره شمالی به بالاترین حد خود رسید نخست وزیر مالزی می گوید کشورش قصد ندارد روابط دیپلماتیک خود با کره شمالی را قطع کند.

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی در این ارتباط گفت: «ما از معدود کشورهایی هستیم که در قبال کره شمالی بی طرف بوده و رابطه کاملا دوستانه ای با آنها داشته ایم. از اینرو نزاعی با کره شمالی نداریم و هیچ وقت قصد ما چنین نبوده است. اما وقتی جرمی صورت گرفته و با مساله استفاده از سلاح های شیمیایی در مالزی روبرو هستیم وظیفه ما حفاظت از منافع تمام مالزیایی هاست.»

پیونگ یانگ روز سه شنبه اتباع مالزیایی مقیم کره شمالی را ممنوع الخروج کرد در واکنش به اقدام مشابه دولت مالزی که درصدد بازجویی از سه فردی است که در سفارت کره شمالی در کوالالامپور مخفی شده اند.

یک روز پیش از آن نیز سفیر کره شمالی کوالالامپور را ترک کرد ساعاتی قبل از آنکه مهلت تعیین شده از سوی مالزی برای خروج وی از کشور تمام شود.

پلیس مالزی تاکنون تنها دو زن اهل ویتنام و اندونزی را در ارتباط با این پرونده تحت تعقیب قضایی قرار داده و هشت تبعه کره شمالی را هم که ظن آن می رود با قتل صورت گرفته در فرودگاه کوالالامپور در ارتباط باشند شناسایی کرده است.

کیم جونگ نام روز ۱۳ فوریه (۲۵ بهمن) در فرودگاه کوالالامپور به طرز مرموزی توسط دو زن هدف سوءقصد قرار گرفت و ساعاتی پس از آن درگذشت. گفته می شود این دو زن با سوزن های زهرآلود وی را هدف قرار داده بودند.

پلیس مالزی ماده شیمیایی مورد استفاده در قتل کیم جونگ نام را «وی ایکس» گزارش کرده، که در تولید سلاح های شیمایی کشتار جمعی کاربرد دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش‌های چین و ایالات متحده چه تاثیری بر بازارهای جهانی گذاشته است؟

کره شمالی هسته‌ای شدن خود را در قانون اساسی گنجاند

قدرتمند‌ترین زن کره‌ شمالی؛ جانشین احتمالی رهبر کیست؟