Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حسن روحانی: دوران حضور زنان در آشپزخانه سپری شده

حسن روحانی: دوران حضور زنان در آشپزخانه سپری شده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفت: «آن دوران دیگر سپری شد که زنان فقط آشپزی و بچه‌داری می‌کردند که البته آن‌ها سرجای خودشان است ولی نمی‌توان وظیفه زنان را درون خانه منحصر کرد.»

آقای روحانی که روز شنبه در جمع مدال‌آوران تیم‌های المپیک و پارالمپیک و قهرمانان ورزشی ایران سخنرانی می‌کرد با اشاره به حضور گسترده زنان در عرصه ورزش این کشور گفت: «در ماه‌های گذشته از کیمیا گرفته تا زهرا و ساره باعث نشاط در جامعه شدند. لذا بسیار اهمیت دارد که زنان در باشگاه‌های ورزشی و مسابقات مربوط به خود فعالیت داشته و در سطح جهانی حضور داشته باشند.»

رییس‌جمهوری: نمی‌شود وظایف زنان را به درون خانه منحصر کرد. اسلام دینی است که مرد و زن را کنار هم و دارای ارزش مساوی قرار می‌دهد pic.twitter.com/vwUe1jPM1T

— روزنامه شرق (@SharghDaily) March 4, 2017

کیمیا علیزاده تکواندوکار و نخستین زن مدال آور ایرانی است که در بازی‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ در کلاس وزن ۵۷ کیلوگرم زنان برنده مدال برنز شد. ساره جوانمردی، عضو تیم ملی تیراندازی بانوان ایران است. جوانمردی مدال طلای پارالمپیک ریو و مدال برنز پارالمپیک لندن را کسب کرده است. زهرا نعمتی نیز عضو تیم‌ملی تیراندازی با کمان بانوان معلول ایران است. وی نخستین زن در تاریخ ورزش ایران است که موفق به کسب مدال طلا در سطح بازی‌های جهانی المپیک و پارالمپیک شده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اگرچه در پاسخ به استفتایی درباره دوچرخه‌سواری بانوان در مکان‌های عمومی گفته است: «غالبا موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافی با عفت بانوان است و لازم است ترک شود و در صورتی که در منظر نامحرم نباشد، اشکال ندارد.» با این حال آقای خامنه‌ای پس از بازی‌های المپیک ریو با قدردانی از بانوان کاروان ایران، بدون اشاره به نام کیمیا علیزاده، مدال برنز رقابت‌های تکواندوی این المپیک، به «بانوان ورزشکاری که نشانه‌ی افتخارآمیز پوشش زن ایرانی را به رخ همگان کشیدند، به بانوی شجاعی که با حجاب کامل در پیشانی کاروان درخشید» تبریک گفت.

حسن روحانی
نمی‌توان گفت که کوه و جنگل و تفریح برای مردان است
و خدا آشپزخانه سه در چهار را برای زنان آفریده است. pic.twitter.com/jIs77s4fLh

— Amene Shirafkan (@shirafkan82) 4 mars 2017

رئیس جمهوری ایران با هشدار به کسانی که درباره زنان دیدگاه‌های سنتی دارند گفت: « باید عده‌ای از برخی‌ مسائل و دیدگاه‌های سنتی خارج شوند و اگر خارج نشوند زنان قدرتمند ما آنها را به زور خارج خواهند کرد.»

روحانی در مراسم تجلیل: مدال آوران المپیک ، پارالمپیک و قهرمانان سال ۱۳۹۴: دوران حضور زنان در آشپزخانه سپری شده است pic.twitter.com/leRYVXwPrD

— روزنامه ایران (@IranNewspaper) 4 mars 2017

دفاع رئیس جمهور ایران از حضور زنان در میادین ورزشی و نیز دیگر فعالیت‌های اجتماعی در حالی است که بسیاری از روحانیون محافظه‌کار و پرقدرت جمهوری اسلامی در کنار برخی مراجع تقلید مخالف نقش فعال زنان در جامعه هستند.

در سال ۱۳۸۹ صافی گلپایگانی، علوی گرگانی و حسینی زنجانی، سه تن از مرجع تقليد اعزام ورزشکاران زن به خارج را «حرام، مخالف عفاف و ناجایز» اعلام کردند. همچنین آیت‌الله جوادی آملی پیشتر گفته بود: «فضیلت زن در این نیست، که زن و دختر ما برود پایش را دراز کند و یک کسی را بزند و برای ما مدال بیاورد، فأین تذهبون، به کجا داریم می‌رویم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد

تصاویر ادای احترام و تشییع جنازه حسین امیرعبداللهیان در مقابل ساختمان وزارت خارجه ایران

مراسم ادای احترام مقامات کشورهای خارجی به ابراهیم رئیسی و دیگر کشته‌شدگان سانحه سقوط بالگرد