اتحادیه اروپا تصمیم می گیرد؛ معافیت یا عدم معافیت آمریکایی ها از اخذ ویزا ؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اتحادیه اروپا تصمیم می گیرد؛ معافیت یا عدم معافیت آمریکایی ها از اخذ ویزا ؟

پارلمان اتحادیه اروپا پنجشنبه قطعنامه غیرالزام آوری را تصویب کرد که در صورت اجرای آن شهروندان ایالات متحده آمریکا نخواهند توانست همانند دهه های گذشته بدون اخذ ویزا وارد کشورهای عضو اتحادیه شوند.

بر اساس این قطعنامه، کمیسیون اتحادیه اروپا به عنوان بازوی اجرایی این اتحادیه موظف است تا در طول ۲ ماه و در صورتی که واشنگتن شهروندان پنج کشور عضو این اتحادیه را از ضرورت فعلی اخذ ویزای آمریکا معاف نکند، قطعنامه را لازم الاجرا و مقابله به مثل کند.

مارگاریتیس اسکیناس، سخنگوی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد که کمیسیون در این باره به «اصرار و تاکید و گفتگوی سازنده» با آمریکا ادامه خواهد داد.

آمریکایی برای سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیاز به اخذ ویزا ندارند اما شهروندان بلغارستان، کروواسی، قبرس، لهستان و رومانی برای سفر به آمریکا، ملزم به اخذ ویزای این کشور هستند.

سالانه میلیون ها آمریکایی به سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا میلیون ها دلار را وارد اقتصاد این کشورها می کنند. کمیسیون اتحادیه اروپا نگران است که در صورت مقابله به مثل و در پیش گرفتن سیاست مشابه با واشنگتن، صنعت گردشگری قاره سبز آسیب جدی خواهد دید.