آزادی مامور سابق سیا پس از عفو رئیس جمهوری ایتالیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آزادی مامور سابق سیا پس از عفو رئیس جمهوری ایتالیا

مامور سابق سیا که از سوی دادگاهی در ایتالیا برای مشارکت در ربودن یک امام جماعت تندروی اسلامگرا در سال ۲۰۰۳ به چهار سال زندان محکوم شده بود، از زندانی در لیسبون آزاد شد.

وی که تابعیت پرتغالی – آمریکایی دارد، هفتۀ گذشته و پس از صدور این حکم توسط پلیس پرتغال بازداشت شده بود تا به ایتالیا مسترد شود.

سابرینا دوسوسا با ابراز خوشحالی از آزادی خود می گوید : « خوشحالم که پس از دو سال که روح و ذهن من آزار دیده بود این ماجرا تمام شد اما هنوز کاملا تمام نشده است. پرونده هنوز در ایتالیا باز است و منتظریم تا ببینیم طی روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.»

سابرینا دوسوسا در هفدهم فوریه سال ۲۰۰۳ بهمراه ۲۲ مامور دیگر سازمان اطلاعات آمریکا در عملیات ربودن ابو عمر، امام جماعت تندروی مسجدی در میلان شرکت کرده بود. ابوعمر پس از انتقال ربوده شدن به قاهره منتقل شده و به گفتۀ وکلایش، ماهها در پایگاه نظامی آمریکایی مورد بازجویی و تحت شکنجه قرار داشته است.

این مامور سابق سیا در سال ۲۰۱۲ از سوی دادگاهی در ایتالیا به اتهام مشارکت در این آدم ربایی ابتدا به هفت سال محکوم شده بود که توسط دادگاه تجدید نظر این حکم به چهار سال کاهش یافت. حکم زندان چهار سال این مامور سابق سیا اکنون با عفو رئیس جمهوری ایتالیا به سه سال کاهش یافته است.

طبق قوانین ایتالیا، محکومان به مجازات کمتر از سه سال به زندان نمی روند و حکم آنها از حبس تعزیری به خدمات اجتماعی و کار اجباری در جامعه تغییر می یابد.