Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ادارۀ بازرسی اسرائیل: دولت جنگ تابستان ۲۰۱۴ را بدون اطلاعات کافی شروع کرد

ادارۀ بازرسی اسرائیل: دولت جنگ تابستان ۲۰۱۴ را بدون اطلاعات کافی شروع کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ادارۀ نظارت و بازرسی کل اسرائیل روز سه شنبه، ۲۸ فوریه گزارشی را منتشر کرد که در آن از دولت و وزارت دفاع اسرائیل به دلیل کوتاهی و ورود به جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ بدون آمادگی کافی به شدت انتقاد شده…

آگهی

ادارۀ نظارت و بازرسی کل اسرائیل روز سه شنبه، ۲۸ فوریه گزارشی را منتشر کرد که در آن از دولت و وزارت دفاع اسرائیل به دلیل کوتاهی و ورود به جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ بدون آمادگی کافی به شدت انتقاد شده است.

به موجب این گزارش، دولت اسرائیل عملیات « تیغۀ حفاظتی» را در تابستان ۲۰۱۴ بدون داشتن اطلاعات کافی بویژه در مورد تونل ها در غزه آغاز کرده که همین امر امکان مقابله با آنچه که در این گزارش «تهدید تونل های حماس» نامیده شده، از اسرائیلی ها سلب کرده است.

مقامات اسرائیلی می گویند در جریان عملیات تیغۀ حفاظتی، ۳۲ تونل را در غزه از بین برده اند که از این میان ۱۴ تونل به طور مستقیم به سمت مناطق تحت اختیار اسرائیل بوده است. با اینحال، روزنامۀ «اسرائیل هایوم» به نقل از یک منبع که نخواسته نامش فاش شود از ادامۀ فعالیت دست کم ۱۵ تونل دیگر در غزخبر داده که امکان عبور از مرز و ایستگاههای بازرسی اسرائیلی را می دهد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یک روز پیش از انتشار این گزارش دربارۀ این عملیات گفت : «ما ضربه سختی به حماس وارد کرده ایم، ضربه ای که سخت ترین بود و حدود ۱۰۰۰ تروریست حماسی و بالاترین فرماندهان آنها را کشتیم و برج تروریسم را در این منطقه پایین آوردیم. ما با قدرت عمل کردیم، موافق با مسئولیت ها و با همکاری کامل میان نیروهای سیاسی و نظامی و کابینۀ اسرائیل هیچ وقت به این خوبی از جریانات مطلع نبود.»

دولت اسرائیل در حالی از جنگ تابستان ۲۰۱۴ با عنوان یک موفقیت نام می برد که تنها در عرض کمتر از دو ماه دست کم ۲۱۰۰ نفر در نوار غزه کشته شدند که به گفتۀ سازمان ملل بیش از ۱۵۰۰ نفر از این میان غیرنظامیان بویژه زنان و کودکان بودند.

در جبهۀ اسرائیلی ها نیز، ۷۴ نفر جان باختند که ۶۹ نفر از آنها از نیروهای نظامی اسرائیلی بودند.

اسرائیل می گوید یکی از اهدافش در این جنگ از بین بردن تونل هایی بوده که حماس از آنها برای حمله به مواضع اسرائیلی ها استفاده می کند اما حماس می گوید این تونل ها برای مقابله با کمبود مواد غذایی و وارد کردن مایحتاج مورد نیاز در غزه مورد استفاده قرار می گیرد.

باریکۀ غزه از سال ۲۰۰۷ به اینسو تحت محاصرۀ اسرائیل قرار دارد و ورود به این منطقه از راههای زمینی و دریایی به شدت توسط نیروهای نظامی اسرائیل کنترل می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف کوزه‌های باستانی متعلق به ۳۳۰۰ سال پیش از لاشه یک کشتی غرق‌شده در سواحل اسرائیل

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟

انحلال کابینه جنگ اسرائیل؛ نتانیاهو از این پس در مورد جنگ با چه افرادی مشورت خواهد کرد؟