واکنش ها در ایتالیا به اعمال قانون «خودکشی قانونی»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش ها در ایتالیا به اعمال قانون «خودکشی قانونی»

مرگ یک ایتالیایی به روش اتانازی در سوئیس و نبود امکان اجرای این قانون در ایتالیا واکنش بسیاری از مقام های این کشور را در پی داشت.

فابیانو آنتونیانو که پیش تر یک دی جی بود در سال ۲۰۱۴ میلادی در پی یک سانحه تصادف رانندگی بینایی و توان جسمی و حرکت خود را از دست داد. او بارها از دولت ایتالیا خواسته بود تا قانون اجازه اتانازی را بررسی و تصویب کنند تا او بتواند “در کشور خود بمیرد”.

روزنامه (آونیر) که به کلیسای کاتولیک وابسته است، تیتر نخست شماره روز سه شنبه خود را به این موضوع اختصاص داد و از آن به عنوان “فاجعه ای یاد کرد که باعث ضربه زدن و جدایی در جامعه می شود.”

روزنامه (ریپوبلیکا) نیز که از روزنامه های چپ گرای ایتالیا است در تیتر نخست خود و در دفاع از این قانون نوشته است: «خداحافظ فابو، حالا قانون»

یک روز پس از این اقدام وی گروهی از اعضای پارلمان ایتالیا از تلاش خود برای آغاز مراحل بررسی و تصویب قانونی با عنوان «خودکشی قانونی» خبر دادند این در حالیست که گروهی دیگر همچنان مخالف مذاکره درباره چنین طرحی هستند.

نیکولا فراتویانی، عضو احزاب چپ در پارلمان ایتالیا می گوید: «به تعویق انداختن بحث درباره موضوع “اراده بر زندگی” یا “خودکشی قانونی” شرم آور است. من از اینکه شهروند این کشورو عضو پارلمان هستم احساس شرم می کنم.»

موریزیو لوپی، عضو حزب راست میانه در پارلمان ایتالیا می گوید: «دولت نمی توانند اجازه خودکشی را قانونی کند و بپذیرد. به اعتقاد من باید به وضوح و با قدرت بپذیریم که دولت وظیفه دارد و نباید هیچ فردی را در چنین موقعیت و شرایطی تنها بگذارد.»

بحث درباره اجرای چنین قانونی در ایتالیا از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز شده اما با وجود اختلاف نظرهای فراوان تاکنون به نتیجه نرسیده است.

در حال حاضر در کشورهایی همچون هلند، سوییس، بلژیک و چند ایالت آمریکا اوتانازی به روش غیرمستقیم قانونی است که البته باید با تائید کمیسیون پزشکی درباره وضعیت بیمار همراه باشد.