Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جایزه اسکار برای فیلم «فروشنده»؛ سیاسی یا هنری؟

جایزه اسکار برای فیلم «فروشنده»؛ سیاسی یا هنری؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اصغر فرهادی با فیلم فروشنده موفق به کسب جایزه بهترین فیلم خارجی در مراسم اسکار شد.

آگهی

اصغر فرهادی با فیلم فروشنده موفق به کسب جایزه بهترین فیلم خارجی در مراسم اسکار شد. این فیلم در مدت اکران خود در ایران از شهریور تا آبان ماه سال ۹۵ پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شد.

اتفاقات سیاسی در ایالات متحده حاشیه هایی پیرامون دریافت جایزه اسکار برای فیلم «فروشنده» ایجاد کرد. روی کار آمدن دونالد ترامپ و فرمان اجرایی او برای منع ورود شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمانان از جمله مسائلی بود که اسکار امسال را تحت تاثیر قرار داد.

یک شهروند ایرانی درباره جایزه فیلم «فروشنده» می گوید: «جایزه ای بود که به آقای فرهادی داده شد تا تو دهنی باشد به ترامپ. وگرنه فروشنده فیلم قشنگی بود ولی در حد اسم اسکار نبود.»

علیرضا عزیزی، دانشجوی سینما می گوید: «اصغر فرهادی از همه نظر لایق آن بود. اگر بین کارگردانهای امروزی دقت کنید او بهترین کارگردان ایرانی است. چون تلاش می کند که کاری هنری ارائه کند. پس نمی توانیم بگوییم این کار سیاسی بوده است.»

کیانوش ابراهیم زاده، یک شهروند ایرانی دیگر معتقد است که اتفاقات سیاسی آمریکا بر این مساله تاثیر گذاشته است. او می گوید: «صد در صد فیلم خوبی بوده که تا این مرحله رسید اما این مساله تاثیر گذار بوده است. چون جامعه آمریکا و بخصوص جامعه آمریکا با آقای ترامپ مشکل دارد. مخصوصا جامعه هنری آمریکا که فرهنگی تر و تحصیلکرده تر است.»

با وجود طرح ادعای سیاسی بودن جایزه فیلم «فروشنده» در شبکه های اجتماعی ایران و بخصوص رسانه های اصولگرا، تلویزیون دولتی ایران خبر کسب جایزه آقای فرهادی در این دوره از جوایز آکادمی را منتشر کرد و قسمتهایی از پیام او به مراسم اسکار توسط گوینده خبر خوانده شد.

همچنین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حساب توئیتری خود نوشت: «به بازیگران و تیم فیلم فروشنده برای کسب جایزه اسکار و ایستادن در برابر قانون منع ورود مسلمانان افتخار می کنم. ایرانیان برای هزاران سال نماینده فرهنگ و تمدن بوده اند.»

Proud of cast & crew of “The Salesman” for Oscar & stance against #MuslimBan. Iranians have represented culture & civilization for millennia

— Javad Zarif (@JZarif) February 27, 2017

اصغر فرهادی پس از صدور فرمان اجرایی دونالد ترامپ برای منع ورود شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمانان از جمله ایران اعلام کرد که در اعتراض به این فرمان در مراسم جایزه آکادمی اسکار حاضر نخواهد شد.

او در پیامی به هنرمندان آمریکایی گفت: «مایه آرامش است که در زمانی که سیاستمداران سعی دارند تا میان فرهنگها و مذاهب و ملت ها اختلاف ایجاد کنند، جامعه سینما به مردم پیوسته است تا مخالفت خود را با این مسائل به نمایش بگذارد.»

این هنرمند ۴۴ ساله که برای دومین بار برنده جایزه آکادمی اسکار شده است در متن پیام خود در مراسم اسکار که توسط انوشه انصاری، اولین زن گردشگر فضایی و اولین فضانورد ایرانی خوانده شد گفت: «تقسیم بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می شود، ترسی که توجیهی ست دروغین برای خشونت ها و جنگ ها. جنگ هایی که مانع بزرگی بوده اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده اند.»

فیلم «فروشنده» از زمان اکران و پیش از دریافت جایزه اسکار، جوایز متعددی را از آن خود کرده است از جمله در جشنواره کن در سال ۲۰۱۶ جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای شهاب حسینی و بهترین فیلمنامه برای اصغر فرهادی را به ارمغان آورد و همچنین در جشنواره فیلم مونیخ بعنوان بهترین فیلم در بخش بین المللی شناخته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش رسانه های اجتماعی به اشتباه اعلام نام برنده اسکار بهترین فیلم

حواشی جنجالی و خبرساز اسکار ۲۰۱۷

اسکار بهترین فیلم خارجی بدون ویزا به خانه فرهادی رفت