حاشیه‌های حضور عامل سوء‌قصد به شاپور بختیار در تلویزیون ایران

حاشیه‌های حضور عامل سوء‌قصد به شاپور بختیار در تلویزیون ایران
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

واکنش‌ها به حضور انیس نقاش، در یک برنامه تلویزیونی در شبکه افق ادامه دارد و برخی از پخش این برنامه انتقاد کرده‌اند. انیس نقاش، عامل ترور ناموفق شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر پیش از انقلاب اسلامی ایران بود.

روز شنبه ۲۳ بهمن ماه شبکه تلویزیونی افق در ایران ویژه برنامه‌ای را به مناسبت گرامیداشت عماد مغنیه با حضور سعید قاسمی و انیس نقاش پخش کرد. آقای نقاش در این برنامه بی‌سابقه تلویزیونی، عملیات ناکام ترور شاپور بختیار را تشریح کرد. موضوعی که با انتقاد برخی فعالان سیاسی و همچنین بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.

انیس نقاش یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران (۱۳۵۸) برای عملیات ترور شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر محمد رضا پهلوی به فرانسه می‌رود، اما موفق نمی‌شود بختیار را ترور کند. وی در جریان عملیات ناکام خود، یک پلیس و یک شهروند فرانسوی را به قتل می‌رساند. آقای نقاش در نهایت به اتهام اقدام به این ترور در دادگاه فرانسه به زندان ابد محکوم می‌شود ولی پس از شش سال مورد عفو قرار گرفته و به ایران تحویل داده می‌شود.


انیس نقاش در جوانی

پس از انجام این برنامه تلویزیونی، روزنامه «همدلی» با انتقاد از آن در یادداشتی با عنوان «گل به خودی در لباس مدافعان نظام» نوشت: «در حالی که در طی سال‌های گذشته مسئولان نظام سعی کرده‌اند تصویر ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی را در دنیا از بین ببرند، یامین‌پور ترور شاپور بختیار آخرین نخست‌ وزیر دوران پهلوی را ماموریت خواند. موضوعی که سبب شده تا برخی از مخالفان نظام با نشر فایل تصویری آن، نظام را به ترور مخالفان خود در خارج از کشور متهم کرده و این سخنان را به عنوان سند اثبات ادعاهای خود ارائه می‌کنند. اتفاقی که به نظر می‌رسد گل به خودی کسانی است که لباس مدافعان نظام را پوشیده‌اند.»

حسن سبحانی‌نیا، نماینده سابق مجلس و از فعالان اصولگرا نیز در باره این ماجرا به سایت «رویداد ٢٤» گفت: «این روزها متاسفانه در رسانه ملی، برخی از رسانه‎های مکتوب و فضای مجازی شاهد هستیم که آگاهانه یا ناآگاهانه علیه مصالح و منافع ملی کارهایی صورت می‎گیرد که نه‌تنها به مصلحت نظام نیست، بلکه نتیجه عکس هم می‎دهد.»

تلویزیون ساز نشون نمیده چون طبق فتوای رهبری؛ولی عامل ترور بختیار رو نشون میده لابدباترویج ترور و خشونت سازگاره!! pic.twitter.com/kw4ACKCv8T

— ALi Shah (@ALi_Shah_owl) February 19, 2017

سبحانی‌نیا افزود: «رعایت منافع و مصالح ملی مسئله‎ای است که هم عقل و هم قوانین و مقررات کشور بر آن تاکید دارند؛ بنابراین باید براساس چارچوب‎های قانونی با این افراد برخورد شود که از تکرار باز ‌بمانند». او با تأکید بر اینکه مصالح ملی ملاحظه‌بردار نیست، گفت: «قانون مجازات اسلامی این مسئله را مورد اشاره قرار داده و قوانین دیگر هم برای برخورد با این افراد وجود دارد، هیچ ملاحظه‎ای نباید مانع از اجرای آن شود.»

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی هم در واکنش به پخش این برنامه در توئیتر خود نوشت: «مواظب نفوذی ها باشید، آنها جاده صاف کن دشمن هستند. این زنجیره بحران آفرینی با حمله به سفارت عربستان آغاز شد.»

مواظب نفوذی ها باشید، آنها جاده صاف کن دشمن هستند. این زنجیره بحران آفرینی با حمله به سفارت عربستان آغاز شد. pic.twitter.com/j5wQBq8rUQ

— AbdollahRamezanzadeh (@abdollahram) February 20, 2017

در همین حال پس از افزایش انتقادها از این برنامه، وحید یامین‌پور در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «انیس نقاش هشت سال پیش جزئیات این پرونده را با خبرگزاری‌ها در میان گذاشته و این پرونده محرمانه‌ای برای جمهوری اسلامی نبوده است.»

در سال ۱۳۸۷ خبرگزاری فارس با انیس نقاش گفتگویی انجام می‌دهد و وی در آن زمان جزئیاتی از عملیات ناکام ترور بختیار را فاش می‌کند. انیس نقاش در حال حاضر رئیس مرکز «پژوهشی امان» و مدیر عامل شرکت توسعه توانمند ارتباطات خاورمیانه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انیس نقاش، عامل ترور ناکام شاپور بختیار درگذشت

بزرگداشت در سکوت؛ گزارش یورونیوز از مراسم بیستمین سالگرد قتل فروهرها در تهران

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد