انصراف فرانسوا بایرو از نامزدی برای ریاست جمهوری فرانسه و ائتلاف با امانوئل ماکرون

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انصراف فرانسوا بایرو از نامزدی برای ریاست جمهوری فرانسه و ائتلاف با امانوئل ماکرون

فرانسوا بایرو از ادامه رقابت ها برای ورود به کاخ الیزه انصراف داد و حمایتش را از امانوئل ماکرون، نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد.

رهبر حزب مودم درباره تصمیمش چنین گفت: «چنین شرایطی با نابرابری و رسوایی های سیاستمداران، حامل بدترین تهدیدهاست. با گسترش شعله های راست افراطی خطری جدی و فوری کشور ما و اروپا را تهدید می کند. از آنجایی که این خطر عظیم است من تصمیم گرفتم به امانوئل ماکرون پیشنهاد ائتلاف بدهم.»

امانوئل ماکرون غافلگیر از حمایت رقیب سابقش، پیشنهاد وی را پذیرفته و در شبکه توییتر این چنین پاسخ داده است: «پیشنهاد ائتلاف از سوی بایرو مبتنی بر ارزش ها و افکاری است که بخشی از روند وحدتبخش ما را تشکیل می دهد. این پیشنهاد را می پذیرم.»

گرچه فرانسوا بایرو در هفته های اخیر مواضعش نسبت به امانوئل ماکرون نرم شده اما کمی دورتر مخالفت آشکار خود را با این نامزد مستقل ابراز داشته بود. از جمله در این پیام توییتر که نوشته بود: «من سخنرانی های امانوئل ماکرون را به دقت دنبال کرده ام. اما چندان پرمایه نبوده اند.»

رهبر حزب مودم پیش از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری و در رقابت های مقدماتی احزاب راست و میانه حمایتش را از آلن ژوپه اعلام کرده بود.

نگرانی بایرو از نامزد جناح راست یعنی فرانسوا فیون را هم می توان در این پیام توییتر دنبال کرد: «فرانسوا فیون هیچ چاره ای جز کناره گیری از رقابتها ندارد.»

تغییر موضع این سیاستمدار میانه رو می تواند آرایش نامزدهای ریاست جمهوری را طی زمان باقی مانده تا انتخابات به نفع امانوئل ماکرون تغییر دهد. نظرسنجی ها حاکی از آن است که امانوئل ماکرون و فرانسوا فیون در رقابتی شانه به شانه برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و رویارویی با مارین لوپن نامزد راست افراطی جبهه ملی و مهاجرستیز مبارزه می کنند.