Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایده حقوق همگانی موثر است یا مخرب؟

ایده حقوق همگانی موثر است یا مخرب؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پرداخت حقوق همگانی در هشت کشور جهان مورد بررسی و رای گیری قرار داده شده است.

آگهی

پرداخت حقوق همگانی در هشت کشور جهان مورد بررسی و رای گیری قرار داده شده است. از جمله در ایران که بصورت پرداخت یارانه ها در زمان محمود احمدی نژاد اجرایی شد.

دو شهر در کانادا در رای گیری با این ایده مخالفت کرده اند.

بنوا آمون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه این موضوع را به عنوان مهمترین شعار انتخاباتی اش برگزیده است.

ایده حقوق همگانی کاملا ساده است. تمام شهروندان بدون توجه به میزان درآمد حقوق پایه ای را دریافت کنند. اما تاثیر حقوق همگانی بر مشکل بیکاری چه خواهد بود، موثر است با مخرب؟

در فنلاند، حقوق همگانی ابتدا روی یک گروه ۲۰۰۰ نفری از شهروندانی که میان ۲۵ تا ۵۸ سال داشتند مورد آزمایش قرار گرفت. نزدیک به دو سال این طرح اجرا شد و ۲۰ میلیون یورو برای دولت هزینه داشت.

سینی ۳۴ ساله یکی از آنهاست. هر ماه چه کار کند یا نه حقوقش را دریافت می کند. کسی هم کنترل نمی کند آیا او کار کرده است یا نه؟
او می گوید: «واقعا این حقوق اجازه می دهد کارهای نیمه وقت مورد علاقه خود را پیدا کنید. شما را بیشتر روی کارتان متمرکز می کند تا اینکه بخواهید لزوما به فکر درآمد بیشتر باشید.»

تحقیقات روی این گروه نشان می دهد که همچنان افرادی که این حقوق را دریافت می کنند بدنبال کار هم می گردند. این حقوق همزمان بهترین راه مبارزه با فقر هم می باشد.

بنوا آمون نامزد سوسیالیست ها با تاکید بر این موضوع می خواهد این طرح را در فرانسه در صورت انتخاب در مقام رئیس جمهوری عملی کند.

به این ترتیب دولت احتمالی سوسیالیست فرانسه در آینده چیزی نزدیک به ۱۳۰۰ یورو به عنوان حقوق همگانی برای افراد در نظر خواهد گرفت. همانطوری که آمون هم تاکید می کند این حقوق نزدیک به ۴۵ میلیارد یورو برای دولت هزینه خواهد داشت.
اما بنوا امون تاکید می کند که اجرای این طرح بزرگترین سلاح مبارزه با بیکاری است و تحولی در دیدگاه جوانان جویای کار ایجاد خواهد کرد.

ایده حقوق همگانی در سوئیس مورد همه پرسی قرار گرفت و مردم این کشور در سال ۲۰۱۶ آنرا نپذیرفتند. اما این طرح تاکنون باعث محبوبیت نامزد سوسیالیستهای فرانسه شده است و باید دید تا چه اندازه به او در ماه مه کمک خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثروتمندترین کشور جهان کدام است و چه کشوری کمترین نرخ فقر را دارد؟

آیا هند به خاطر توافق بندر چابهار ایران با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهد شد؟

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و امارات برای اولین بار بعد از ده سال تشکیل جلسه می‌دهد