تظاهرات در آتن؛ دولت یونان با پیش شرط جدید وام دهندگان موافقت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات در آتن؛ دولت یونان با پیش شرط جدید وام دهندگان موافقت کرد

حدود ۵ هزار نفر در اعتراض به موافقت دولت یونان با پیش شرایط ریاضت اقتصادی وام دهندگان در آتن، پایتخت، تظاهرات کردند که توسط اتحادیه حزب کمونیست یونان سازماندهی شده بود.

دولت یونان روز دوشنبه برای دریافت ۷.۴ میلیارد دلار بسته مالی برای بازپرداخت بدهی هایش در ماه ژوئیه، در دقیقه آخر مذاکرات مجبور به پذیرش پیش شرط اصلاحات وام دهندگان در زمینه های نظام مالیاتی، بازنشستگی و قوانین کار شد.

یکی از تظاهرات کنندگان گفت:«شرایطی که پذیرفته شده باعث نابودی زندگی مردم عادی و طبقه کارگر می شود.»

دیگری گفت:«این اعتراض باعث می شود تا مردم خود را سازماندهی و مبارزه کنند چرا بیشترین و اساسی ترین مشکلات بر دوش طبقه کارگر است.»

پانایوتیس پتراکیس، استاد اقتصاد می گوید:«تعلل در بازنگری و عدم توافق، تبعات منفی برای کل اقتصاد یونان به بار می آورد. ما باید به هر ترتیبی که شده مذاکرات با وام دهندگان را در اسرع وقت به سرانجام رسانیم تا مردم امیدوار و سرمایه گذاران خارجی جذب شوند.»

استاماتیس یانیسیس، خبرنگار یورونیوز هم از آتن می گوید:«به رغم رشد نمایه اقتصاد کلان کشور، کاهش دستمزدها و حقوق بازنشستگی، میزان بیکاری و رشد کم اقتصادی نشان از این دارد که راهی که به خروج از بحران منتهی شود راهی است طولانی و دشوار.»

یونان از سال ۲۰۱۰ میلادی برای جلوگیری از ورشکستگی مجبور به دریافت بسته های مالی وام دهندگان بین المللی و اروپایی در قبال اصلاحات و ریاضت های سخت اقتصادی بوده است.