Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تظاهرات در تفلیس در حمایت از تلویزیون روستاوی دو

تظاهرات در تفلیس در حمایت از تلویزیون روستاوی دو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران نفر از شهروندان در تفلیس، پایتخت گرجستان در حمایت از آزادی بیان و همراهی با کارکنان شبکۀ تلویزیونی مستقل «روستاوی ۲» در مقابل پارلمان این کشور تجمع کردند.

آگهی

هزاران نفر از شهروندان در تفلیس، پایتخت گرجستان در حمایت از آزادی بیان و همراهی با کارکنان شبکۀ تلویزیونی مستقل «روستاوی ۲» در مقابل پارلمان این کشور تجمع کردند. تظاهرات کنندگان دولت را به تلاش برای محدود کردن رسانه های مستقل و حمایت از یک تاجر به نام کیبار خالواشی برای تصاحب این شبکۀ تلوزیونی متهم می کنند.

نیکا گوارامیا، مدیر کل شبکۀ «روستاوی ۲» در این باره می گوید: « ما مستقل و منتقدیم. گرجستان به صداهای منتقد، رسانه های آزاد و آزادی بیان نیاز دارد. ما برای دموکراسی در گرجستان به اینها نیاز داریم و خواهان عدالت هستیم.»

یک شهروند تفلیسی هم حمایت از آزادی بیان را دلیل حضورش در این تجمع اعتراضی عنوان می کند و می گوید : « بدون [شبکۀ تلویزیونی] روستاوی ۲ دموکراسی در گرجستان صدمه خواهد دید. برای همین مهم است که هر شهروندی از آزادی بیان دفاع کند. من بیش از همه برای دفاع از آزادی بیان خودم به اینجا آمده ام و لازم است تا جاییکه می توانیم از خط مشی روستاوی ۲ حمایت کنیم.»

دادگاهی در این کشور در سال ۲۰۱۵ به نفع کیبار خالواشی، یکی از سهامداران سابق این شبکۀ تلویزیونی رای داد و بموجب این حکم، این تاجر گرجی که از نزدیکان دولت کنونی این کشور است می تواند روستاوی ۲ را تصاحب کند. کیبار خالواشی مدیران روستاوی ۲ را متهم کرده است که با حمایت میخائیل ساکاشوویل، رئیس جمهوری پیشین این کشور در سال ۲۰۱۲ مجبور به واگذار کردن سهام خود شده است.

مخالفان دولت را متهم به حمایت از کیبار خالواشی و تلاش برای مجبور کردن رسانه های مستقل به سکوت می کنند.

برنامه های این شبکۀ تلویزیونی از روز جمعه، هفدهم فوریه متوقف شده و کارکنان روستاوی ۲ دست به اعتصاب زده و خواهان رسیدگی عادلانه به این پرونده شده اند. قرار است حکم نهایی در این باره در دادگاه تجدید نظر صادر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ فراموش شدۀ اروپا؛ یک دهه از درگیری روسیه و گرجستان گذشت

لایحه جنجالی «نفوذ خارجی» با امضای رئیس پارلمان گرجستان قانون و لازم‌الاجرا شد

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟