مایک پنس: توافق هسته‌ای به ایران اجازه داد تا منطقه را ناآرام کند

مایک پنس: توافق هسته‌ای به ایران اجازه داد تا منطقه را ناآرام کند
نگارش از Euronews

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد شدید از توافق هسته‌ای میان ایران و جامعه جهانی گفت که ایالات متحده هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

آقای پنس که در جریان پنجاه و سومین کنفرانس بین‌المللی امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد گفت کاهش تحریم‌های ایران آزادی بیشتری به این کشور برای تهدید منطقه خاورمیانه داده است. وی با توصیف ایران به عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریسم گفت: «آمریکای تحت رهبری دونالد ترامپ تمام کماکان متعهد است تا تضمین کند که ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و نخواهد توانست کشور ما، متحدان منطقه‌ای ما و به ویژه اسرائیل را تهدید کند.»

پیش از این دونالد ترامپ هم ایران را بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان خوانده بود. از زمان آخرین آزمایش موشکی بالستیک ایران در ماه گذشته، جنک لفظی میان مقام‌های تهران و واشنگتن تقریبا بی‌وقفه ادامه یافته است. درحالی که آمریکا و اسرائیل آزمایش‌های موشک‌های بالستیک ایران را نقض قطعنامه‌ ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌دانند، ایران، روسیه و اتحادیه اروپا، چنین برداشتی را رد می‌کنند.
اتحادیه اروپا از ایران خواسته آزمایش‌های موشکی خود را متوقف کند، با این حال دستگاه سیاست خارجی اروپا این آزمایش‌ها را نقض تعهدات بین‌المللی ایران نمی‌داند.


معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی خود با اشاره به خطر تروریسم اسلامی در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا، به ویژه بر تعهد واشنگتن بر مبارزه با داعش تا نابودی کامل آن تاکید کرد. دونالد ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی خود مبارزه ایران و روسیه با داعش را «خوب» توصیف کرده بود.

پنجاه و سومین کنفرانس امنیتی مونیخ درحالی برگزار می‌شود که ایران، هرگونه برنامه برای دیدار میان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور و رکس تیلرسون، همتای آمریکایی وی را رد کرده است. در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، دیدار و گفت‌و‌گو میان آقای ظریف و جان کری، یکی از برنامه‌های معمول در جریان شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی بود.

مطالب مرتبط