«کایلا» عروسک جاسوس را نابود کنید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«کایلا» عروسک جاسوس را نابود کنید

«کایلا» عروسک هوشمندی که قرار بود دوست کودکان باشد اکنون مظنون به جاسوسی و نقض کننده حریم خصوصی کودکان است.

یک سازمان نظارتی در آلمان از والدین خواسته است عروسک سخنگوی موسوم به «کایلا» را نخرند و اگر خریده اند آنرا از بین ببرند چرا که هکرها می توانند از این عروسک هوشمند برای سرقت اطلاعات استفاده کنند.

محققان می گویند هکرها می توانند با استفاده از بلوتوث ناامن جاسازی شده در این عروسک به سخنان کودکان گوش و با آنها صحبت کنند. «جنسیس»، شرکت تولید کننده این عروسک هنوز به هشدار آلمان در اینباره واکنشی نشان نداده است.

توزیع کننده عروسک «دوست من کایلا» پیشتر گفته بود نمونه های اندکی از این عروسک توسط متخصصان هک شده اند و امکان هک آن توسط غیر متخصصان وجود ندارد و شرکت تولید کننده قادر است نرم افزار آن را ارتقاء دهد.

عروسک کایلا می تواند با دسترسی به اینترنت به سوال یک کاربرد پاسخ دهد.

نقص امنیتی در نرم افزار این عروسک نخستین بار در ژانویه سال ۲۰۱۵ کشف شد.

شکایاتی از سوی انجمن های حامی مصرف کنندگان در آمریکا و اتحادیه اروپا از سازنده این عروسک به ثبت رسیده است. کمیسر اتحادیه اروپا برای عدالت، مصرف کنندگان و برابری جنسیتی گفته است که نگران تاثیر این عروسک هوشمند بر حریم خصوصی و ایمنی کودکان است.

پیشتر نقص ایمنی داده های بازی آنلاین «سلام کیتی» باعث فاش شدن اطلاعات خصوصی بیش از ۳ میلیون کاربر شده بود که حوزه خصوصی کودکان را به خطر انداخته است. همچنین حمله سایبری به اسباب بازی های دیجیتال VTech باعث فاش شدن اطلاعات شخصی ۶.۴ میلیون کودک شد.