کدام کشور در فناوری «انرژی باد» در اروپا پیشرو است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کدام کشور در فناوری «انرژی باد» در اروپا پیشرو است؟

جمهوری فدرال آلمان با سرمایه گذاری هایی قابل توجه در فناوری انرژی باد در حالی در گوی سبقت را در اتحادیه اروپا در دست دارد که بر اساس گزارشی که تازه منتشر شده در بخش های زیادی از ایمن اتحادیه از این فناوری استقبال شده است.

دولت این کشور به کاهش تدریجی اتکا به انرژی هسته ای تصمیم گرفته است. در راستای اجرای همین برنامه، آلمان طی سال گذشته میلادی بیش از پنج گیگاوات به سبد تولید «انرژی نو» خود افزود.

فرانسه و هلند نیز در همین سال ظرفیت جدیدی و بزرگی را برای انرژی های نو ایجاد کردند. این میزان اما در نقاط متفاوتی در اتحادیه اروپا پراکنده است.

سال ۲۰۱۶ میلادی نیمی از کشورهای اتحادیه اروپا برای تولید انرژی باد سرمایه گذاری نکردند. الیور جوی، سخنگوی «اروپای باد» ضمن تائید این نکته می گوید: «این نگران کننده است زیرا نشان می دهد که تاسیسات و راه اندازی نیروگاه های بادی به طور فزاینده ای در برخی از بازارها، به ویژه در شمال غربی اروپا و اسکاندیناوی تمرکز یافته است.»

این کارشناس در ادامه می افزاید: «در حال حاضر تنها هفت کشور از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا برای انرژی های نو پس از سال ۲۰۲۰ برنامه ای روشن دارند.»

آلمان در حال حاضر ۵۰ گیگاوات انرژی باد تولید می کند. این میزان یک سوم کل انرژی باد در اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد.لهستان که از نظر داشتن معادن ذغال سنگ کشوری غنی در همسایگی آلمان به شمار می رود سال گذشته میلادی هفت دهم درصد گیگاوات به تولید انرژی باد خود افزوده است. با این حال، کارشناسان منتقد می گویند که قانونی جدید در این کشور سبب از بین رفتن این حوزه صنعتی می شود.

یکی از تعهدات اتحادیه اروپا برای مقابله تغییرات آب و هوایی، رسیدن به سهم ۲۰ درصدی انرژی های تجدیدپذیر در سبد انرژی مصرفی اش تا سال ۲۰۲۰ میلادی است. این اتحادیه تا سال ۲۰۱۴ قادر شد که این سهم را به ۱۶ درصد برساند.

برای نمونه” آلمان در سال ۲۰۱۴”:http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Energy_from_renewable_sources موفق به تامین ۱۳ و هشت دهم درصد از انرژی مورد نیازش از منابع انرژی های تجدیدپذیر شد و می خواهد این میزان را تا سال ۲۰۲۰ به ۱۸درصد برساند.

در پی انتشار یک نقشه آن لاین اکنون می توان دید که روزانه چه میزان انرژی باد در اروپا تولید می شود و هر کشور در این قاره چقدر از نیاز به برق خود را از منابع انرژی های تجدیدپذیر تامین کرده است.

“چه میزان اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۰ از انرژی باد برق تولید کرده است.”:https://twitter.com/lyonanglais/status/832195730207100929