وزیر دفاع آمریکا: ناتو برای آمریکا پیمانی اساسی است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر دفاع آمریکا: ناتو برای آمریکا پیمانی اساسی است

ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در حاشیه نشست ناتو در بروکسل دیدار کردند. افزایش بودجه های نظامی هر یک از کشورهای عضو تا ۲ درصد تولید ناخالص داخلی برای مقابله با تهدیدات رو به رشد تروریسم و جنگ سایبری از جمله موضوعات این نشست اعلام شده است.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در سخنانی گفت: «رویدادهای سال ۲۰۱۴ هشدار دهنده بود و ما باید خودمان را با چالش های امنیتی که به آنها روبرو خواهیم شد، آماده کنیم. پیمان ناتو برای آمریکا پیمانی اساسی و بنیادی باقی خواهد ماند.»

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نیز گفت: «چالش هایی که با آنها روبرو هستیم پیچیده ترین و دشوارترین در نوع خودشان هستند. نه اروپا و نه آمریکای شمالی نمی توانند به تنهایی با آنها مقابله کنند. بنابراین من از تعهد آمریکا به پیوند فرا آتلانتیک، استقبال می کنم.»

اقدامات روسیه در الحاق کریمه به خاک روسیه و جنگ در شرق اوکراین رهبران ناتو را به سوی افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو سوق داده است. آمریکا، بریتانیا، لهستان، یونان و استونی به هدف افزایش ۲ درصدی بودجه نظامیشان رسیده اند و لتونی، لیتوانی و رومانی به این رقم نزدیک شده اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر از ناتو انتقاد کرده بود. او خواستار آن است که اعضای ناتو سهم بیشتری در بودجه این نهاد داشته باشند.