دبیرکل ناتو از نقض احتمالی پیمان موشکی از سوی روسیه ابراز نگرانی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دبیرکل ناتو از نقض احتمالی پیمان موشکی از سوی روسیه ابراز نگرانی کرد

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو بر اهمیت پیمان منع موشک های هسته ای میان بُرد در تامین امنیت کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تاکید کرد.

دبیر کل ناتو در حاشیه جلسه وزرای دفاع کشورهای عضو این سازمان در بروکسل و در واکنش به اتهام مطرح شده از سوی ایالات متحده آمریکا علیه روسیه در مورد استفاده از موشک کروز و نقض پیمان «آی ان اف» (INF) اظهار داشت: «در مورد مسائل اطلاعاتی سخن نخواهم گفت. تنها می توانم بگویم که هرگونه عدم پایبندی روسیه به پیمان منع موشکهای هسته ای میان برد مایه نگرانی جدی اتحادیه ناتو است.»

روسیه در واکنش به اتهام مطرح شده از سوی مقام های آمریکایی در رسانه ها در مورد نقض پیمان «آی ان اف» ضمن رد آن بر پایبندی خود به این پیمان تاکید کرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین می گوید: «هیچ کس روسیه را رسما به نقض پیمان منع موشک های هسته ای میان برد متهم نکرده است. شما تنها اطلاعاتی را بدون ذکر منبع نقل کردید. روسیه بی شک به تعهدات بین المللی خود از جمله چهارچوب پیمانی که از آن نام بردید، پایبند بوده و هست.»

براساس پیمان منع موشک های هسته ای میان بُرد یا «آی ان اف» – که در سال ۱۹۸۷ میلادی بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی به امضاء رسید- توسعه و استفاده از موشکهای بالستیک و کروز با بُرد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر از سوی دو طرف متوقف شد.