Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پاریس آبستن شورشهای گسترده در مناطق مهاجرنشین

پاریس آبستن شورشهای گسترده در مناطق مهاجرنشین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مناطق حاشیه شهر پاریس شاهد دو شورش شبانه دیگر با تخریب قابل ملاحظه بود.

آگهی

مناطق حاشیه شهر پاریس شاهد دو شورش شبانه دیگر با تخریب قابل ملاحظه بود. این نه یک رویداد جداگانه، بلکه دنباله شورشهای هفته گذشته در منطقه مهاجرنشین واقع در شمال شرقی این کلان شهر است. خشونت پلیس و تجاوز به یک جوان سیاه پوست نقطه شروع اعتراضهای خیابانی بود. زخم کهنه ناآرامیهای اجتماعی از دهه نود میلادی هر چند گاه، اما بطور منظم در حاشیه محروم و مهاجر نشین پایتخت فرانسه سرباز می کند. به گفته تحلیگران ریشه اصلی این مشکل بیکاری و فقر، بی عدالتی اجتماعی و ناامیدی نسبت به آینده است.

در آخرین شورش گسترده، سال ۲۰۰۵ پاریس چندین هفته صحنه اعتراض و شورش بود. کاربست خشونت مفرط و کشته شدن دو جوان با باتوم برقی پلیس جرقه ای زد که آتش آن در نقاط دیگری در فرانسه گسترده شد. ماموران پلیس محکوم و پس از ده سال آزاد شدند. ولی گویی چیزی در این مناطق محروم و پر از تبعیض تغییر نکرده است. بهبود برخی سیاستهای عمومی دولت تاثیری نداشته است زیرا مشکل نسل دوم مهاجران عمیق تر از آن است. سباستین روش، جامعه شناس می گوید: «مردم تشنه برابری هستند. البته که مشکلات صرفا مربوط به پلیس یا مامورانی نیست که درست به وظیفه شان عمل نمی کنند. سیاستگذاری کلان کشور باید برابری اجتماعی را تامین کند. این موضوع مهمتر از برخورد خشونت آمیز ماموران پلیس است.»

جوانان نسل دوم خانوده های مهاجر که در فرانسه بدنیا آمده اند با نواع تبعیضهای اجتماعی روبرو هستند علاوه بر آن، یک قانون مصوب شورای قانون اساسی بازداشت افراد را صرفا براساس وضع ظاهری از جمله رنگ پوست و سن مجاز کرده است. یک جوان می گوید: «طبیعی است. همه ما اینجا سرخورده و نا امید هستیم. این جنگ با پلیس است. به محض اینکه بتو دستبند می زنند و داخل خودرویشان هستی فحش می دهند مثلا عرب، سیاه کثیف و فکر می کنند مجاز هستند.» دیگری می گوید: «ببخشید که با این لحن حرف می زنم، ولی اگر رنگ پوستم فرق می کرد حتما زندگی بهتری در این محله داشتم.» حتی کسانیکه در این حرکتها شرکت نکرده اند احساس مشابهی از وضعیت موجود دارند. یک جوان دیگر می گوید: «این همان تصویری است که همیشه در ذهن ما بوده است. جوانها در مناطق حاشیه شهر باید اعتراض کنند تا صدایشان به گوش دیگران برسد.»

نارضایتی عمیق در محله های ایزوله شده مهاجران در فرانسه، بویژه در کلان شهرهایی مانند پاریس همچنان حل نشده باقی مانده است و کارشناسان هشدار داده اند که پاریس آبستن موج گسترده تر ناآرامیها است. این در حالی است فرانسه خود را برای انتخابات ریاست جمهوری دیگر آماده می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحصن حامیان فلسطین در دانشگاه علوم سیاسی پاریس؛ دانشجویان: فراخوان پلیس فرانسه عبور از خط قرمز است

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد

برج ایفل پس از ۶ روز تعطیلی به دلیل اعتصاب کارگران بار دیگر میزبان گردشگران شد