ترامپ: برای حفاظت از مشاغل در قاره آمریکا از نزدیک با کانادا همکاری می کنم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترامپ: برای حفاظت از مشاغل در قاره آمریکا از نزدیک با کانادا همکاری می کنم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری مشترک با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا وعده داد که کشورش در زمینه حفاظت از مشاغل در قاره آمریکا از نزدیک با کانادا همکاری خواهد کرد.

هر چند رئیس جمهور آمریکا از منتقدان قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) است اما لبه تیز انتقادات دونالد ترامپ تاکنون متوجه مکزیک بوده است. هر گونه تغییر در «نفتا» بر اقتصاد و وضعیت شغلی کانادا تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری با نخست وزیر کانادا در کاخ سفید اظهار داشت: «وعده می دهم که با شما همکاری داشته باشم و منافع مشترک و اصلی یکدیگر را دنبال کنیم. این امر شامل رابطه تجاری قویتر بین کانادا و آمریکا، مهاجرت و سفر بین مرزی امن، کاربردی و مسئولانه بین دو کشور و همچنین اتحاد در زمینه امنیت داخلی و بین المللی می شود.»

رهبران کانادا و ایالات متحده روز دوشنبه در حالی ملاقات کردند که در زمینه موضوع مهاجرت و پذیرش پناهجویان رویکرد کاملا متفاوتی را دنبال می کنند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در این نشست خبری اظهار داشت: «رابطه بین همسایگان نسبتا پیچیده است و همواره در همه موارد با یکدیگر توافق نداریم. اما با توجه به احترام عمیق و ادامه دار ما نسبت به یکدیگر قادر خواهیم بود از گردنه این پیچیدگی عبور کنیم و همچنان نزدیک ترین متحد و دوست یکدیگر باقی بمانیم.»

دیدار جاستین ترودو با دونالد ترامپ اولین دیدار این دو رهبر از زمان به قدرت رسیدن چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده بود. جاستین ترودو رابطه گرم و نزدیکی با باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا داشت.

نخست وزیر کانادا وعده داده بود در گفتگو با رئیس جمهور آمریکا ضمن حفظ صراحت لهجه خود رویکردی محترمانه داشته باشد.