دهها هزار نفر در رومانی علیه دولت به خیابان ها آمدند

دهها هزار نفر در رومانی علیه دولت به خیابان ها آمدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در آستانۀ جلسۀ پارلمان رومانی برای تایید ابطال فرمان دولت، دهها هزار نفر از مخالفان دولت سوسیال دموکرات این کشور یکشنبه شب در بخارست تظاهرات کردند.

آگهی

در آستانۀ جلسۀ پارلمان رومانی برای تایید ابطال فرمان دولت، دهها هزار نفر از مخالفان دولت سوسیال دموکرات این کشور یکشنبه شب در بخارست تظاهرات کردند. این اعتراض ها که از دو هفتۀ پیش آغاز شده علیرغم عقب نشینی دولت برای عدم اجرای این فرمان و استعفای وزیر عدالت رومانی همچنان ادامه دارد.

یک تحلیلگر رومانیایی در این باره می گوید: «در حال حاضر همه منتظر این رای پارلمان هستند. اعتماد بین مردم و حزب حاکم شکسته شده و آنها مجبور به باطل کردن این فرمان شده اند. اگر پارلمان هم به این ابطال رای بدهد واکنش نهایی را در این باره خواهیم دید.»

طبق این فرمان که دولت رومانی آن را در اواسط ماه ژانویه صادر کرده بود، سیاستمدارانی که به اختلاس و فساد مالی متهم هستند از تعقیب قضایی و زندان در امان می ماندند.

یکی از حاضران در این تجمع می گوید: «این اعتراض ها یک پیام به دولت بود، آنها حالا می دانند که نمی توانند هر تصمیمی که می خواهند بگیرند. این اعتراض ها یک پیام برای ابطال این قانون ویژه بود که برای حفاظت از افراد فاسد تصویب شده بود.»

شهروند دیگری نیز با تاکید بر اینکه این اعتراض ها ادامه خواهد یافت، می گوید: «امیدوارم مردم هفته بعد هم آنچه را که آغاز کرده اند ادامه بدهند و این اعتراض ها تا وقتی که ببینیم دولت همانطور که باید کار می کند، یعنی برای مردم و نه علیه مردم ادامه یابد.»

خبرگزاری ها شمار تظاهرات کنندگان را تنها در بخارست دست کم ۵۰.۰۰۰ نفر گزارش می کنند. در صورتیکه این قانون امضا شده توسط دولت سوسیال دموکرات رومانی به اجرا گذاشته می شد، رهبر این حزب که به علت اختلاس و تقلب انتخاباتی به دو سال زندان محکوم شده است نیز از این مجازات نجات می یافت.

طبق این طرح دولت، تنها اعضای احزاب و سیاستمدارانی که با استفاده از موقعیت خود دست به اختلاس بیش از ۴۴.۰۰۰ یورو زده باشند مجازات می شوند و کمتر از این مقدار اختلاس به زندان محکوم نخواهند شد.

از سال ۲۰۰۷ به اینسو که رومانی به اتحادیۀ اروپا پیوسته است و متعاقب فشار بر این کشور از سوی این اتحادیه برای مبارزه با فساد مالی، صدها شخصیت سیاسی از جمله چند وزیر و رهبر احزاب در این کشور به زندان محکوم شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وضعیت مبارزه با فساد مالی در کشور رومانی

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد

ثروتمندترین زن ویتنام به اعدام محکوم شد؛ زنی که با دکه‌داری از فرش به عرش رسید